  • TS12A12511DRJR
TS12A12511DRJR
advertisement
Manufacturer No:
TS12A12511DRJR
Manufacturer:
Texas Instruments
HK JDW NO:
815-TS12A12511DRJR
Package:
8-WDFN Exposed Pad
Datasheet:
TS12A12511DRJR
Description:
95ns, 50ns SPDT 5Ohm Typ Analog Switches BREAK-BEFORE-MAKE TS12A12511 8 Pins 1nA 5V 8-WDFN Exposed Pad
Purchasing and Inquiry
TS12A12511DRJR Overview
Shipping overseas is convenient due to the electrical component's packing in 8-WDFN Exposed Pad. Advanced packaging method Tape & Reel (TR) is used to provide high reliability. Multiplexers like this are mounted in the Surface Mount position. Multiplexers and demultiplexers have a number of circuits 2:1. Around -40°C~85°C TA is the extended operating temperature. In total, there have been 8 terminations. As a result of its 1 channels, this electronic component provides high-quality output. When a voltage supply of 5V is used, the electronic component should be turned on and run. As part of its design, the 8 series is equipped with this electronic component. SPDT switching circuits are used in these analog switch ics. Use TS12A12511 to search for variants of the digital switches. The internal resistance of this digital multiplexer is 5Ohm. For functions related to 8 pins, please refer to the datasheets. A analogue multiplexer of this type is a Multiplexer or Switches. It is normally recommended that users do not supply the multiplexer with voltages higher than 12V. A analog switch ic that has a cost-effective Dual, Single supply type. The lowest voltage the electronic part should receive is 2.7V. The analogue multiplexer could operate on 70nA current. A digital multiplexer may suffer damage if voltage is applied above 1μA. Despite this switch device's dual supply capability, its voltage should not exceed 6V. The voltage should be at least 2.7V if you are using dual power supplies. The electrical component supports 1 inputs. In 93MHz-bandwidths, data can be transferred. 2 outputs are included in the analogue multiplexer.
TS12A12511DRJR Features
1 Channels
Switch Circuit: SPDT
70nA Supply Current
Bandwidth: 93MHz
TS12A12511DRJR Applications
There are a lot of Texas Instruments TS12A12511DRJR Analog Switches & Multiplexers ICs applications.
  • Battery Powered Instruments
  • Cable PC
  • Channelized and Unchannelized DS3 applications
  • Sample hold systems
  • SDH
  • E1 Network Equipment
  • Audio/video switches
  • Multi-Line E1 Interface Cards
  • Communication systems
  • High-Voltage
Step5Bar-code shipping tag
TS12A12511DRJR
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    6 Weeks
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 5 days ago)
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    8-WDFN Exposed Pad
  • Number of Pins
    8
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • JESD-609 Code
    e4
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    2 (1 Year)
  • Number of Terminations
    8
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Resistance
    5Ohm
  • Terminal Finish
    Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au)
  • Subcategory
    Multiplexer or Switches
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Number of Functions
    1
  • Supply Voltage
    5V
  • Base Part Number
    TS12A12511
  • Pin Count
  • Number of Outputs
    2
  • Number of Channels
    1
  • Max Supply Voltage
    12V
  • Min Supply Voltage
    2.7V
  • Operating Supply Current
    70nA
  • Max Supply Current
    1μA
  • Turn On Delay Time
    80 ns
  • Number of Inputs
  • Voltage - Supply, Single/Dual (±)
    2.7V~12V ±2.7V~6V
  • Supply Type
    Dual, Single
  • Bandwidth
    93MHz
  • Neg Supply Voltage-Nom (Vsup)
    -5V
  • Turn-Off Delay Time
    41 ns
  • Max Dual Supply Voltage
    6V
  • On-State Resistance (Max)
    5Ohm Typ
  • Min Dual Supply Voltage
    2.7V
  • Multiplexer/Demultiplexer Circuit
    2:1
  • Off-state Isolation-Nom
    70 dB
  • Current - Leakage (IS(off)) (Max)
    1nA
  • Channel Capacitance (CS(off), CD(off))
    14pF
  • On-state Resistance Match-Nom
    1Ohm
  • Switch Circuit
    SPDT
  • Switch Time (Ton, Toff) (Max)
    95ns, 50ns
  • Charge Injection
    26pC
  • Channel-to-Channel Matching (ΔRon)
    1 Ω
  • Crosstalk
    -70dB @ 1MHz
  • Switching
    BREAK-BEFORE-MAKE
  • Switch-on Time-Max
    95ns
  • Switch-off Time-Max
    50ns
  • Height
    800μm
  • Length
    4mm
  • Width
    4mm