  • TS-700-124A
TS-700-124A
advertisement
Manufacturer No:
TS-700-124A
Manufacturer:
MEAN WELL USA Inc.
HK JDW NO:
495-TS-700-124A
Package:
200
Datasheet:
TS-700-124A
Description:
INVERTER 24VDC 700W 2 OUTLET
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
TS-700-124A
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    14 Weeks
  • Mount
    Panel, Screw
  • Package / Case
    200
  • Series
    TS-700
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Type
    Inverter
  • Max Operating Temperature
    40°C
  • Min Operating Temperature
    0°C
  • Number of Outputs
    1
  • Voltage - Input
    24VDC
  • Output Power
    700W
  • Voltage - Output
    110VAC
  • Size
    11.61Lx7.24W x 2.76 H 295.0mmx184.0mmx70.0mm
  • Region Utilized
    North America
  • Input Current
    38A
  • AC Outlets
    2
  • Connector - AC Output
    NEMA 5-15R
  • Nominal Input Voltage (DC)
    24V
  • Connector - Voltage Input
    Terminals
  • Remote Capability
    No
  • Power - Output Surge
    1.4kW
  • Height
    294.64mm
  • Length
    182.88mm
  • Width
    71.12mm