  • TRJA225M025RRJ
TRJA225M025RRJ
advertisement
Manufacturer No:
TRJA225M025RRJ
HK JDW NO:
66-TRJA225M025RRJ
Package:
1206 (3216 Metric)
Purchasing and Inquiry
TRJA225M025RRJ Overview
In this case, 64mA is the ripple current of the capacitor.A series resistance (ESR), also known as internal resistance, measures the loss of useful energy in a simple electronic circuit with a resistor and an ideal (perfect) capacitor, and its resistance is 2.9Ohm.Capacitor leakage current is 410nA.A capacitor's dissipation factor determines how much power is lost when AC is applied through it, and its dissipation factor is 6 %.
TRJA225M025RRJ Features
64mA is the ripple current of the capacitor
a leakage current of 410nA in this capacitor
the dissipation factor is 6 %
TRJA225M025RRJ Applications
There are a lot of AVX Corporation TRJA225M025RRJ applications of tantalum capacitors.
  • Automotive ECU
  • General purpose
  • General low power DC/DC and LDO
  • Avionics,
  • Avionics / military / space
  • Industrial
  • Military / aerospace
  • Computer
  • Airbag systems
  • Telecom infrastructure
Step5Bar-code shipping tag
TRJA225M025RRJ
    Select All
  • Published
    2015
  • Series
    TRJ
  • Size / Dimension
    0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
    General Purpose
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • Type
    Molded
  • Voltage - Rated
    25V
  • HTS Code
  • Capacitance
    2.2μF
  • Packing Method
    TR, 7 INCH
  • Depth
    1.6mm
  • Case Code (Metric)
    3216
  • Case Code (Imperial)
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    2.9Ohm
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    25V
  • Leakage Current
    410nA
  • Ripple Current
    64mA
  • Dissipation Factor
    6 %
  • Manufacturer Size Code
    A
  • Height
    1.8mm
  • Height Seated (Max)
    0.071 1.80mm
  • Length
    3.2mm
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Factory Lead Time
    21 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    1206 (3216 Metric)
  • Terminal Shape
    J BEND
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C