  • TR3W107M020C0080
TR3W107M020C0080
advertisement
Manufacturer No:
TR3W107M020C0080
HK JDW NO:
866-TR3W107M020C0080
Package:
Datasheet:
TR3W107M020C0080
Purchasing and Inquiry
TR3W107M020C0080 Overview
Capacitor ripple current is set to 1.77A.In a simple electronic circuit consisting of an ideal (perfect) capacitor and a resistor, equivalent series resistance (ESR), also known as internal resistance, represents the loss of useful energy.When AC is applied through a capacitor, dissipation factor is measured as power loss, and this capacitor has a factor of 8 %.
TR3W107M020C0080 Features
1.77A is the ripple current of the capacitor
the dissipation factor is 8 %
TR3W107M020C0080 Applications
There are a lot of Vishay TR3W107M020C0080 applications of tantalum capacitors.
  • Consumer
  • Automotive ECU
  • Airbag systems
  • General purpose
  • General low power DC/DC and LDO
  • Industrial
  • Avionics / military / space
  • Avionics,
  • Military / aerospace
  • Computer
Step5Bar-code shipping tag
TR3W107M020C0080
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Surface Mount
  • Dielectric Material
    TANTALUM (DRY/SOLID)
  • Packaging
    Cut Tape
  • Tolerance
    20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Capacitance
    100μF
  • Voltage - Rated DC
    20V
  • Packing Method
    TR, 7 Inch
  • Depth
    6mm
  • Case Code (Metric)
    7360
  • Case Code (Imperial)
    2924
  • Capacitor Type
    TANTALUM CAPACITOR
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    80mOhm
  • Polarity
    POLARIZED
  • Ripple Current
    1.77A
  • Dissipation Factor
    8 %
  • Current - Leakage
    20μA
  • Height
    3.8mm
  • Length
    7.3mm
  • Width
    6mm