  • TPSV686M025R0200
TPSV686M025R0200
advertisement
Manufacturer No:
TPSV686M025R0200
HK JDW NO:
66-TPSV686M025R0200
Package:
2924 (7361 Metric)
Datasheet:
TPSV686M025R0200
Purchasing and Inquiry
TPSV686M025R0200 Overview
A series resistance (ESR), also known as internal resistance, measures the loss of useful energy in a simple electronic circuit with a resistor and an ideal (perfect) capacitor, and its resistance is 200mOhm.This capacitor leaks current at 0.017mA.This capacitor has a dissipation factor of 6 %, which refers to how much power is lost when AC is applied through it.Tan Delta test measures the electrical dielectric properties of insulating oil, and its tan delta is 0.06.
TPSV686M025R0200 Features
a leakage current of 0.017mA in this capacitor
the dissipation factor is 6 %
its tan delta is 0.06
TPSV686M025R0200 Applications
There are a lot of AVX Corporation TPSV686M025R0200 applications of tantalum capacitors.
  • Telecom infrastructure
  • Avionics / military / space
  • Industrial
  • General low power DC/DC and LDO
  • Automotive ECU
  • Consumer
  • Military / aerospace
  • ABS
  • Avionics,
  • Industrial control units
Step5Bar-code shipping tag
TPSV686M025R0200
  • Factory Lead Time
    21 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    2924 (7361 Metric)
  • Terminal Shape
    J BEND
  • Number of Pins
    2
  • Dielectric Material
    Tantalum
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Published
    2012
  • Series
    TPS
  • Size / Dimension
    0.287Lx0.240W 7.30mmx6.10mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
    General Purpose
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • Type
    Molded
  • Terminal Finish
    Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • Capacitance
    68μF
  • Voltage - Rated DC
    25V
  • Packing Method
    TR, 7 INCH
  • Depth
    6.1mm
  • Case Code (Metric)
    7361
  • Case Code (Imperial)
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    200mOhm
  • Polarity
    Polar
  • Leakage Current
    0.017mA
  • Tan Delta
    0.06
  • Dissipation Factor
    6 %
  • Manufacturer Size Code
    V
  • Height
    3.8mm
  • Height Seated (Max)
    0.148 3.75mm
  • Length
    7.3mm