  • TPSMD24A
TPSMD24A
advertisement
Manufacturer No:
TPSMD24A
Manufacturer:
Littelfuse
HK JDW NO:
461-TPSMD24A
Package:
DO-214AB, SMC
Datasheet:
TPSMD24A
Description:
TVS DIODE 24V 38.9V DO214AB
Step5Bar-code shipping tag
TPSMD24A
technical specifications, attributes, parameters and parts with similar specifications to TPSMD24A.
  • Factory Lead Time
    18 Weeks
  • Mount
  • Package / Case
    DO-214AB, SMC
  • Operating Temperature
    -65°C~150°C TJ
  • Published
    2014
  • Series
    Automotive, AEC-Q101, TPSMD
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • Max Power Dissipation
    3kW
  • Terminal Form
    J BEND
  • JESD-30 Code
    R-PDSO-J2
  • Number of Elements
    1
  • Working Voltage
    3.5V
  • Polarity
    Unidirectional
  • Voltage - Breakdown (Min)
    26.7V
  • Power - Peak Pulse
    3000W 3kW
  • Clamping Voltage
    38.9V
  • Peak Pulse Current
    77.1A
  • Reverse Standoff Voltage
    24V
  • Max Surge Current
    77.1A
  • Peak Pulse Power
    3kW
  • Unidirectional Channels
    1
  • Breakdown Voltage
    29.5V
  • Non-rep Peak Rev Power Dis-Max
    3000W
  • Height
    2.62mm
  • Length
    7.11mm
  • Width
    6.22mm