  • TPSMB13CA
TPSMB13CA
advertisement
Manufacturer No:
TPSMB13CA
Manufacturer:
Littelfuse Inc.
HK JDW NO:
461-TPSMB13CA
Package:
DO-214AA, SMB
Datasheet:
TPSMB13CA
Description:
Quantity:
In Stock : 2945
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
TPSMB13CA
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    18 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    DO-214AA, SMB
  • Number of Pins
    2
  • Diode Element Material
    SILICON
  • Operating Temperature
    -65°C~175°C TJ
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    Automotive, AEC-Q101, TPSMB
  • Published
    2013
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Type
    Zener
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Applications
    Automotive
  • Additional Feature
    EXCELLENT CLAMPING CAPABILITY, HIGH RELIABILITY
  • Technology
    AVALANCHE
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    J BEND
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    30
  • Operating Supply Voltage
    11.1V
  • Number of Elements
    1
  • Polarity
    Bidirectional
  • Configuration
    SINGLE
  • Leakage Current
    1μA
  • Power Dissipation-Max
    5W
  • Power Line Protection
    No
  • Power - Peak Pulse
    600W
  • Clamping Voltage
    18.2V
  • Voltage - Reverse Standoff (Typ)
    11.1V
  • Peak Pulse Current
    33.5A
  • Reverse Standoff Voltage
    11.1V
  • Max Surge Current
    100A
  • Peak Pulse Power
    600W
  • Test Current
    1mA
  • Breakdown Voltage
    13V
  • Reverse Breakdown Voltage
    12.4V