  • TPSMA6L11A
TPSMA6L11A
advertisement
Manufacturer No:
TPSMA6L11A
Manufacturer:
Littelfuse Inc.
HK JDW NO:
461-TPSMA6L11A
Package:
DO-221AC, SMA Flat Leads
Datasheet:
TPSMA6L11A
Description:
Quantity:
In Stock : 1611
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Product Details
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
TPSMA6L11A
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    20 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    DO-221AC, SMA Flat Leads
  • Number of Pins
    2
  • Weight
    61.008174mg
  • Diode Element Material
    SILICON
  • Operating Temperature
    -50°C~150°C TJ
  • Packaging
    Cut Tape (CT)
  • Published
    2012
  • Series
    Automotive, AEC-Q101, TPSMA6L
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Zener
  • Applications
    Automotive
  • Additional Feature
    EXCELLENT CLAMPING CAPABILITY, HIGH RELIABILITY, UL RECOGNIZED
  • Subcategory
    Transient Suppressors
  • Technology
    AVALANCHE
  • Terminal Position
    DUAL
  • Operating Supply Voltage
    11V
  • Number of Elements
    1
  • Polarity
    Unidirectional
  • Configuration
    SINGLE
  • Power Dissipation-Max
    3W
  • Power Line Protection
    No
  • Voltage - Breakdown (Min)
    12.2V
  • Power - Peak Pulse
    600W
  • Clamping Voltage
    18.2V
  • Peak Pulse Current
    33A
  • Reverse Standoff Voltage
    11V
  • Max Surge Current
    60A
  • Peak Pulse Power
    600W
  • Breakdown Voltage
    13.5V