  • TPSE477K006R0045
TPSE477K006R0045
advertisement
Manufacturer No:
TPSE477K006R0045
HK JDW NO:
66-TPSE477K006R0045
Package:
2917 (7343 Metric)
Datasheet:
TPSE477K006R0045
Purchasing and Inquiry
TPSE477K006R0045 Overview
TPSE477K006R0045 Features
766μA is the ripple current of the capacitor
a leakage current of 29.6μA in this capacitor
the dissipation factor is 10 %
its tan delta is 0.1
TPSE477K006R0045 Applications
There are a lot of AVX Corporation TPSE477K006R0045 applications of tantalum capacitors.
  • General purpose
  • General low power DC/DC and LDO
  • ABS
  • Avionics / military / space
  • Consumer
  • Industrial control units
  • Military / aerospace
  • Industrial
  • Avionics,
  • Computer
Step5Bar-code shipping tag
TPSE477K006R0045
  • Package / Case
    2917 (7343 Metric)
    Tantalum
  • Weight
    670.01263mg
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Published
    2005
  • Size / Dimension
    0.287Lx0.169W 7.30mmx4.30mm
  • Tolerance
    ±10%
  • Capacitance
    470μF
  • Voltage - Rated DC
    6.3V
  • Packing Method
    TR, 7 INCH
  • Depth
    4.3mm
  • Voltage - Rated AC
    6.3V
  • Case Code (Metric)
    7343
  • Case Code (Imperial)
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    45mOhm
  • Polarity
    Polar
  • Voltage
    6.3V
  • Leakage Current
    29.6μA
  • Ripple Current
    766μA
  • Tan Delta
    0.1
  • Dissipation Factor
    10 %
  • Manufacturer Size Code
    E
  • Height
    4.1mm
  • Height Seated (Max)
    0.169 4.30mm
  • Length
    7.3mm