  • TPSD477K006R0060
TPSD477K006R0060
advertisement
Manufacturer No:
TPSD477K006R0060
HK JDW NO:
66-TPSD477K006R0060
Datasheet:
TPSD477K006R0060
Purchasing and Inquiry
TPSD477K006R0060 Overview
TPSD477K006R0060 Features
a leakage current of 29.6μA in this capacitor
the dissipation factor is 12 %
TPSD477K006R0060 Applications
There are a lot of AVX Corporation TPSD477K006R0060 applications of tantalum capacitors.
  • Consumer
  • Military / aerospace
  • Industrial
  • Airbag systems
  • ABS
  • Avionics / military / space
  • General purpose
  • Industrial control units
  • Avionics,
  • Computer
Step5Bar-code shipping tag
TPSD477K006R0060
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Published
    2008
  • Size / Dimension
    0.287Lx0.169W 7.30mmx4.30mm
  • Tolerance
    ±10%
  • Capacitance
    470μF
  • Voltage - Rated DC
    6.3V
  • Packing Method
    TR, 7 INCH
  • Depth
    4.3mm
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    60mOhm
  • Polarity
    Polar
  • Voltage
    6.3V
  • Leakage Current
    29.6μA
  • Dissipation Factor
    12 %
  • Height
    2.9mm
  • Height Seated (Max)
    0.122 3.10mm
  • Length
    7.3mm