  • TPSD476K020R0200
TPSD476K020R0200
advertisement
Manufacturer No:
TPSD476K020R0200
HK JDW NO:
66-TPSD476K020R0200
Datasheet:
TPSD476K020R0200
Purchasing and Inquiry
TPSD476K020R0200 Overview
In this case, 346μA is the ripple current of the capacitor.Known as internal resistance, equivalent series resistance (ESR) is the loss of energy in an electronic circuit containing a resistor and an ideal (perfect) capacitor, whose resistance is 200mOhm in this case.Capacitor leakage current is 9.4μA.The dissipation factor of a capacitor is the amount of power lost when current is applied through it, and the dissipation factor of this capacitor is 6 %.To determine the quality of insulating oil, the Tan Delta test is conducted on it, and its tan delta is 0.06.
TPSD476K020R0200 Features
346μA is the ripple current of the capacitor
a leakage current of 9.4μA in this capacitor
the dissipation factor is 6 %
its tan delta is 0.06
TPSD476K020R0200 Applications
There are a lot of AVX Corporation TPSD476K020R0200 applications of tantalum capacitors.
  • Telecom infrastructure
  • Computer
  • Military / aerospace
  • ABS
  • Industrial
  • Industrial control units
  • Consumer
  • Avionics,
  • General purpose
  • General low power DC/DC and LDO
Step5Bar-code shipping tag
TPSD476K020R0200
    Select All
  • Factory Lead Time
    21 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    2917 (7343 Metric)
  • Number of Pins
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Published
    2008
  • Size / Dimension
    0.287Lx0.169W 7.30mmx4.30mm
  • Tolerance
    ±10%
  • Capacitance
    47μF
  • Voltage - Rated DC
    20V
  • Packing Method
    TR, 7 INCH
  • Depth
    4.3mm
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    200mOhm
  • Polarity
    Polar
  • Voltage
    20V
  • Leakage Current
    9.4μA
  • Ripple Current
    346μA
  • Tan Delta
    0.06
  • Dissipation Factor
    6 %
  • Height
    2.9mm
  • Height Seated (Max)
    0.122 3.10mm
  • Length
    7.3mm