  • TPSD157K016R0060
TPSD157K016R0060
advertisement
Manufacturer No:
TPSD157K016R0060
HK JDW NO:
66-TPSD157K016R0060
Package:
2917 (7343 Metric)
Datasheet:
TPSD157K016R0060
Purchasing and Inquiry
TPSD157K016R0060 Overview
TPSD157K016R0060 Features
a leakage current of 24μA in this capacitor
the dissipation factor is 6 %
its tan delta is 0.06
TPSD157K016R0060 Applications
There are a lot of AVX Corporation TPSD157K016R0060 applications of tantalum capacitors.
  • General low power DC/DC and LDO
  • Industrial
  • ABS
  • Industrial control units
  • Consumer
  • Computer
  • General purpose
  • Avionics,
  • Avionics / military / space
  • General purpose
Step5Bar-code shipping tag
TPSD157K016R0060
    21 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    2917 (7343 Metric)
  • Number of Pins
    2
  • Dielectric Material
    Tantalum
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Published
    2008
  • Series
    TPS
  • Size / Dimension
    0.287Lx0.169W 7.30mmx4.30mm
  • Tolerance
    ±10%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Type
    Molded
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • Capacitance
    150μF
  • Voltage - Rated DC
    16V
  • Packing Method
    TR, 7 INCH
  • Depth
    4.3mm
  • Case Code (Metric)
    7343
  • Case Code (Imperial)
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    60mOhm
  • Polarity
    Polar
  • Voltage
    16V
  • Leakage Current
    24μA
  • Dissipation Factor
    6 %
  • Manufacturer Size Code
    D
  • Height
    2.9mm
  • Height Seated (Max)
    0.122 3.10mm
  • Length
    7.3mm