  • TPSD107K016S0150
TPSD107K016S0150
advertisement
Manufacturer No:
TPSD107K016S0150
HK JDW NO:
66-TPSD107K016S0150
Package:
Datasheet:
TPSD107K016S0150
Description:
100μF 10% 125°C-Max -55°C-Min 150mOhm 2-Termination Polar Tantalum 0.016mA Tape & Reel (TR) 7343-31
Step5Bar-code shipping tag
TPSD107K016S0150
  • Surface Mount
    YES
  • Terminal Shape
    J BEND
  • Mounting Feature
    SURFACE MOUNT
  • Number of Pins
    2
  • Dielectric Material
    Tantalum
  • Weight
    670.01263mg
  • Published
    2012
  • Tolerance
    10%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Voltage - Rated
    16V
  • Capacitance
    100μF
  • Voltage - Rated DC
    16V
  • Packing Method
    TR, 13 INCH
  • Depth
    4.3mm
  • Case Code (Metric)
    7343
  • Case Code (Imperial)
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    150mOhm
  • Polarity
    Polar
  • Leakage Current
    0.016mA
  • Dissipation Factor
    6 %
  • Height
    3.1mm
  • Length
    7.3mm
  • Width
    4.3mm