  • TPSC227K006R0250
TPSC227K006R0250
advertisement
Manufacturer No:
TPSC227K006R0250
HK JDW NO:
66-TPSC227K006R0250
Package:
2312 (6032 Metric)
Datasheet:
TPSC227K006R0250
Purchasing and Inquiry
TPSC227K006R0250 Overview
TPSC227K006R0250 Features
a leakage current of 13.9μA in this capacitor
the dissipation factor is 8 %
its tan delta is 0.08
TPSC227K006R0250 Applications
There are a lot of AVX Corporation TPSC227K006R0250 applications of tantalum capacitors.
  • General purpose
  • General low power DC/DC and LDO
  • Airbag systems
  • Consumer
  • Industrial control units
  • Military / aerospace
  • Industrial
  • Automotive ECU
  • Avionics / military / space
  • ABS
Step5Bar-code shipping tag
TPSC227K006R0250
  • Package / Case
    2312 (6032 Metric)
  • Terminal Shape
    J BEND
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Published
    2008
  • Size / Dimension
    0.236Lx0.126W 6.00mmx3.20mm
  • Tolerance
    ±10%
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Capacitance
    220μF
  • Voltage - Rated DC
    6.3V
  • Depth
    3.2mm
  • Case Code (Metric)
    6032
  • Case Code (Imperial)
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    250mOhm
  • Polarity
    Polar
  • Voltage
    6.3V
  • Leakage Current
    13.9μA
  • Tan Delta
    0.08
  • Dissipation Factor
    8 %
  • Manufacturer Size Code
    C
  • Height
    2.6mm
  • Height Seated (Max)
    0.110 2.80mm