  • TPSC226M016H0375
TPSC226M016H0375
advertisement
Manufacturer No:
TPSC226M016H0375
Manufacturer:
AVX Corporation
HK JDW NO:
66-TPSC226M016H0375
Package:
2312 (6032 Metric)
Datasheet:
Description:
22μF ±20% 375mOhm 2-Termination POLARIZED TANTALUM (DRY/SOLID) 5.5μA Tape & Reel (TR) 2312 (6032 Metric)
Step5Bar-code shipping tag
TPSC226M016H0375
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    21 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    2312 (6032 Metric)
  • Terminal Shape
    J BEND
  • Dielectric Material
    TANTALUM (DRY/SOLID)
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    TPS
  • Published
    2012
  • Size / Dimension
    0.236Lx0.126W 6.00mmx3.20mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e0
  • Feature
    General Purpose
  • Pbfree Code
    no
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Molded
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn/Pb)
  • HTS Code
  • Capacitance
    22μF
  • Voltage - Rated DC
    16V
  • Depth
    3.2mm
  • Case Code (Metric)
    6032
  • Case Code (Imperial)
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    375mOhm
  • Polarity
    POLARIZED
  • Leakage Current
    5.5μA
  • Ripple Current
    542mA
  • Tan Delta
    0.06
  • Dissipation Factor
    6 %
  • Manufacturer Size Code
    C
  • Height
    2.8mm
  • Height Seated (Max)
    0.110 2.80mm
  • Length
    6mm