  • TPSC157K006R0090
TPSC157K006R0090
advertisement
Manufacturer No:
TPSC157K006R0090
Manufacturer:
AVX Corporation
HK JDW NO:
66-TPSC157K006R0090
Package:
2312 (6032 Metric)
Purchasing and Inquiry
TPSC157K006R0090 Overview
In a simple circuit consisting of a resistor and a perfect capacitor, equivalent series resistance (ESR) determines the amount of valuable energy lost. All circuits with a resistor and a capacitor have 90mOhm as their resistance.Capacitor leakage current is 9.5μA.The dissipation factor of a capacitor is the power loss when AC is applied through the capacitor, and this capacitor's factor is 6 %.The Tan Delta test of insulating oil determines its quality by measuring its electrical dielectric properties.
TPSC157K006R0090 Features
a leakage current of 9.5μA in this capacitor
the dissipation factor is 6 %
its tan delta is 0.06
TPSC157K006R0090 Applications
There are a lot of AVX Corporation TPSC157K006R0090 applications of tantalum capacitors.
  • ABS
  • Consumer
  • Avionics / military / space
  • Military / aerospace
  • Telecom infrastructure
  • Avionics,
  • Automotive ECU
  • Industrial control units
  • General low power DC/DC and LDO
  • General purpose
Step5Bar-code shipping tag
TPSC157K006R0090
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    21 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    2312 (6032 Metric)
  • Terminal Shape
    J BEND
  • Number of Pins
    2
  • Dielectric Material
    Tantalum
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2010
  • Series
    TPS
  • Size / Dimension
    0.236Lx0.126W 6.00mmx3.20mm
  • Tolerance
    ±10%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
    General Purpose
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Molded
  • Capacitance
    150μF
  • Voltage - Rated DC
    6.3V
  • Depth
    3.2mm
  • Case Code (Metric)
    6032
  • Case Code (Imperial)
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    90mOhm
  • Polarity
    Polar
  • Voltage
    6.3V
  • Leakage Current
    9.5μA
  • Tan Delta
    0.06
  • Dissipation Factor
    6 %
  • Manufacturer Size Code
    C
  • Height
    2.6mm
  • Height Seated (Max)
    0.110 2.80mm