  • TPSC157K006H0250
TPSC157K006H0250
advertisement
Manufacturer No:
TPSC157K006H0250
Manufacturer:
AVX Corporation
HK JDW NO:
66-TPSC157K006H0250
Package:
2412
Datasheet:
TPSC157K006H0250
Description:
150μF 10% 125°C-Max -55°C-Min 250mOhm 2-Termination POLARIZED TANTALUM (DRY/SOLID) 9.5μA Tape & Reel (TR) 2412
Step5Bar-code shipping tag
TPSC157K006H0250
    Select All
  • Voltage - Rated
    6.3V
  • HTS Code
  • Capacitance
    150μF
  • Voltage - Rated DC
    6.3V
  • Packing Method
    TR, 7 INCH
  • Case Code (Metric)
    6032
  • Case Code (Imperial)
  • Capacitor Type
    TANTALUM CAPACITOR
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    250mOhm
  • Polarity
    POLARIZED
  • Leakage Current
    9.5μA
  • Ripple Current
    663mA
  • Tan Delta
    0.06
  • Dissipation Factor
    6 %
  • Height
    2.8mm
  • Length
    6mm
  • Width
    3.2mm
  • RoHS Status
    RoHS Compliant
  • Lead Free
    Lead Free
  • Factory Lead Time
    21 Weeks
  • Package / Case
  • Surface Mount
    YES
  • Terminal Shape
    J BEND
  • Mounting Feature
    SURFACE MOUNT
  • Dielectric Material
    TANTALUM (DRY/SOLID)
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Tolerance
    10%
  • JESD-609 Code
    e0
  • Pbfree Code
    no
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn/Pb)
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C