  • TPSB475M025R1500
TPSB475M025R1500
advertisement
Manufacturer No:
TPSB475M025R1500
HK JDW NO:
66-TPSB475M025R1500
Package:
1411 (3528 Metric), 1210
Purchasing and Inquiry
TPSB475M025R1500 Overview
TPSB475M025R1500 Features
the dissipation factor is 6 %
its tan delta is 0.06
TPSB475M025R1500 Applications
There are a lot of AVX Corporation TPSB475M025R1500 applications of tantalum capacitors.
  • General low power DC/DC and LDO
  • General purpose
  • Telecom infrastructure
  • Avionics / military / space
  • Consumer
  • Computer
  • General purpose
  • Avionics,
  • Industrial
  • Industrial control units
Step5Bar-code shipping tag
TPSB475M025R1500
  • Package / Case
    1411 (3528 Metric), 1210
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Published
    2011
  • Size / Dimension
    0.138Lx0.110W 3.50mmx2.80mm
  • Tolerance
    ±20%
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Capacitance
    4.7μF
  • Voltage - Rated DC
    25V
  • Packing Method
    TR, 7 INCH
  • Depth
    2.8mm
  • Case Code (Metric)
    3528
  • Case Code (Imperial)
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    1.5Ohm
  • Tan Delta
    0.06
  • Dissipation Factor
    6 %
  • Manufacturer Size Code
    B
  • Height
    2.1mm
  • Height Seated (Max)
    0.083 2.10mm
  • Length
    3.5mm