  • TPSB336K006R0250
TPSB336K006R0250
advertisement
Manufacturer No:
TPSB336K006R0250
Manufacturer:
AVX Corporation
HK JDW NO:
66-TPSB336K006R0250
Package:
1411 (3528 Metric), 1210
Datasheet:
TPSB336K006R0250
Purchasing and Inquiry
TPSB336K006R0250 Overview
Equivalent series resistance (ESR), also known as internal resistance, is a value representing the loss of useful energy in a simple electronic circuit consisting of a resistor and an ideal (perfect) capacitor, and its resistance is 250mOhm.2.1μA is the leakage current of this capacitor.Whenever AC is applied through a capacitor, the dissipation factor is 6 %.The Tan Delta test of insulating oil determines its quality by measuring its electrical dielectric properties.
TPSB336K006R0250 Features
a leakage current of 2.1μA in this capacitor
the dissipation factor is 6 %
its tan delta is 0.06
TPSB336K006R0250 Applications
There are a lot of AVX Corporation TPSB336K006R0250 applications of tantalum capacitors.
  • Avionics / military / space
  • General purpose
  • Industrial
  • Computer
  • Automotive ECU
  • General purpose
  • Consumer
  • ABS
  • General low power DC/DC and LDO
  • Avionics,
Step5Bar-code shipping tag
TPSB336K006R0250
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    21 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    1411 (3528 Metric), 1210
  • Number of Pins
    2
  • Dielectric Material
    Tantalum
  • Weight
    15.989131mg
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2008
  • Series
    TPS
  • Size / Dimension
    0.138Lx0.110W 3.50mmx2.80mm
  • Tolerance
    ±10%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Molded
  • Capacitance
    33μF
  • Voltage - Rated DC
    6.3V
  • Packing Method
    TR, 7 INCH
  • Depth
    2.8mm
  • Case Code (Metric)
    3528
  • Case Code (Imperial)
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    250mOhm
  • Polarity
    Polar
  • Voltage
    6.3V
  • Leakage Current
    2.1μA
  • Tan Delta
    0.06
  • Dissipation Factor
    6 %
  • Manufacturer Size Code
    B
  • Height
    1.9mm
  • Height Seated (Max)
    0.083 2.10mm
  • Length
    3.5mm