  • TPSB225K035H2000
TPSB225K035H2000
advertisement
Manufacturer No:
TPSB225K035H2000
Manufacturer:
AVX Corporation
HK JDW NO:
66-TPSB225K035H2000
Package:
1411 (3528 Metric), 1210
Datasheet:
TPSB225K035H2000
Purchasing and Inquiry
TPSB225K035H2000 Overview
Set the capacitor's ripple current to 206mA.Similarly, equivalent series resistance (ESR) is also known as internal resistance, as it represents the loss of useful energy in a simple electronic circuit consisting of a resistor and an ideal (perfect) capacitor.There is a leakage current of 800nA in this capacitor.A capacitor's dissipation factor is the power lost when AC is applied to the capacitor, which is 6 %.The tan delta of the insulating oil is 0.06 based on its electrical dielectric test.
TPSB225K035H2000 Features
206mA is the ripple current of the capacitor
a leakage current of 800nA in this capacitor
the dissipation factor is 6 %
its tan delta is 0.06
TPSB225K035H2000 Applications
There are a lot of AVX Corporation TPSB225K035H2000 applications of tantalum capacitors.
  • Automotive ECU
  • Industrial control units
  • Airbag systems
  • General purpose
  • Military / aerospace
  • General low power DC/DC and LDO
  • Industrial
  • Avionics,
  • Computer
  • ABS
Step5Bar-code shipping tag
TPSB225K035H2000
    Select All
  • Factory Lead Time
    21 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    1411 (3528 Metric), 1210
  • Dielectric Material
    TANTALUM (DRY/SOLID)
  • Weight
    15.989131mg
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2013
  • Series
    TPS
  • Size / Dimension
    0.138Lx0.110W 3.50mmx2.80mm
  • Tolerance
    ±10%
  • JESD-609 Code
    e0
  • Feature
    General Purpose
  • Pbfree Code
    no
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • Type
    Molded
  • HTS Code
  • Capacitance
    2.2μF
  • Voltage - Rated DC
    35V
  • Packing Method
    TR, 7 INCH
  • Depth
    2.8mm
  • Reach Compliance Code
    not_compliant
  • Case Code (Metric)
    3528
  • Case Code (Imperial)
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    2Ohm
  • Polarity
    POLARIZED
  • Leakage Current
    800nA
  • Ripple Current
    206mA
  • Tan Delta
    0.06
  • Dissipation Factor
    6 %
  • Manufacturer Size Code
    B
  • Height
    2.1mm
  • Height Seated (Max)
    0.083 2.10mm
  • Length
    3.5mm