  • TPSB157K002R0150
TPSB157K002R0150
advertisement
Manufacturer No:
TPSB157K002R0150
Manufacturer:
AVX Corporation
HK JDW NO:
66-TPSB157K002R0150
Package:
1411 (3528 Metric), 1210
Purchasing and Inquiry
TPSB157K002R0150 Overview
This resistor has a resistance of 150mOhm, the same value as the equivalent series resistance (ESR), also known as internal resistance.This capacitor leaks 3A current.Whenever AC is applied through a capacitor, the dissipation factor is 10 %.The Tan Delta test of insulating oil determines its quality by measuring its electrical dielectric properties.
TPSB157K002R0150 Features
a leakage current of 3A in this capacitor
the dissipation factor is 10 %
its tan delta is 0.1
TPSB157K002R0150 Applications
There are a lot of AVX Corporation TPSB157K002R0150 applications of tantalum capacitors.
  • Industrial control units
  • General purpose
  • General purpose
  • Industrial
  • Avionics,
  • Consumer
  • Airbag systems
  • Telecom infrastructure
  • General low power DC/DC and LDO
  • Military / aerospace
Step5Bar-code shipping tag
TPSB157K002R0150
    Select All
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    1411 (3528 Metric), 1210
  • Number of Pins
    2
  • Dielectric Material
    Tantalum
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2011
  • Series
    TPS
  • Size / Dimension
    0.138Lx0.110W 3.50mmx2.80mm
  • Tolerance
    ±10%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • Type
    Molded
  • Capacitance
    150μF
  • Voltage - Rated DC
    2.5V
  • Packing Method
    TR, 7 INCH
  • Depth
    2.8mm
  • Case Code (Metric)
    3528
  • Case Code (Imperial)
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    150mOhm
  • Polarity
    Polar
  • Voltage
    2.5V
  • Leakage Current
    3A
  • Tan Delta
    0.1
  • Dissipation Factor
    10 %
  • Manufacturer Size Code
    B
  • Height
    1.9mm
  • Height Seated (Max)
    0.083 2.10mm
  • Length
    3.5mm