  • TPSB107M006R0250
TPSB107M006R0250
advertisement
Manufacturer No:
TPSB107M006R0250
Manufacturer:
AVX Corporation
HK JDW NO:
66-TPSB107M006R0250
Package:
1411 (3528 Metric), 1210
Purchasing and Inquiry
TPSB107M006R0250 Overview
A series resistance (ESR), also known as internal resistance, measures the loss of useful energy in a simple electronic circuit with a resistor and an ideal (perfect) capacitor, and its resistance is 250mOhm.This capacitor has a leakage current of 0.0063mA.Whenever AC is applied through a capacitor, the dissipation factor is 10 %.Its tan delta is 0.1, which is an electrical dielectric test used to determine its quality.
TPSB107M006R0250 Features
a leakage current of 0.0063mA in this capacitor
the dissipation factor is 10 %
its tan delta is 0.1
TPSB107M006R0250 Applications
There are a lot of AVX Corporation TPSB107M006R0250 applications of tantalum capacitors.
  • Avionics,
  • Airbag systems
  • Industrial control units
  • Avionics / military / space
  • Computer
  • General low power DC/DC and LDO
  • Telecom infrastructure
  • Military / aerospace
  • Automotive ECU
  • General purpose
Step5Bar-code shipping tag
TPSB107M006R0250
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2012
  • Series
    TPS
  • Size / Dimension
    0.138Lx0.110W 3.50mmx2.80mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
    General Purpose
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • Type
    Molded
  • Capacitance
    100μF
  • Voltage - Rated DC
    6.3V
  • Packing Method
    TR, 7 INCH
  • Depth
    2.8mm
  • Case Code (Metric)
    3528
  • Case Code (Imperial)
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    250mOhm
  • Polarity
    Polar
  • Leakage Current
    0.0063mA
  • Tan Delta
    0.1
  • Dissipation Factor
    10 %
  • Manufacturer Size Code
    B
  • Height
    2.1mm
  • Height Seated (Max)
    0.083 2.10mm
  • Length
    3.5mm