  • TPSA685M020R1000
TPSA685M020R1000
advertisement
Manufacturer No:
TPSA685M020R1000
Manufacturer:
AVX Corporation
HK JDW NO:
66-TPSA685M020R1000
Package:
1206 (3216 Metric)
Datasheet:
Description:
6.8μF ±20% 1Ohm 2-Termination Tantalum Tape & Reel (TR) 1206 (3216 Metric)
Step5Bar-code shipping tag
TPSA685M020R1000
  • Factory Lead Time
    21 Weeks
  • Mount
  • Package / Case
    1206 (3216 Metric)
  • Terminal Shape
    J BEND
  • Number of Pins
    2
  • Dielectric Material
    Tantalum
  • Weight
    16.187578mg
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    TPS
  • Published
    2012
  • Size / Dimension
    0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
    General Purpose
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • Type
    Molded
  • Capacitance
    6.8μF
  • Voltage - Rated DC
    20V
  • Packing Method
    TR, 7 INCH
  • Depth
    1.6mm
  • Case Code (Metric)
    3216
  • Case Code (Imperial)
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    1Ohm
  • Manufacturer Size Code
    A
  • Height
    1.8mm
  • Height Seated (Max)
    0.071 1.80mm