  • TPS40055PWPR
TPS40055PWPR
advertisement
Manufacturer No:
TPS40055PWPR
HK JDW NO:
815-TPS40055PWPR
Package:
16-PowerTSSOP (0.173, 4.40mm Width)
Datasheet:
Description:
16 Terminals 8V~40V 16-Pin TPS40055 DC to DC converter ICSWITCHING CONTROLLER 1 Outputs Up to 1MHz Transistor Driver
Quantity:
In Stock : 818
Purchasing and Inquiry
TPS40055PWPR Description
A family of high-voltage, wide-input (8 V to 40 V), synchronous step-down controllers is known as the TPS4005x. With a range of user-programmable features, including as soft start, UVLO, operating frequency, voltage feedforward, high-side current limit, and loop compensation, the TPS4005x series offers design freedom.
TPS40055PWPR Features
  • Operating input voltage 8 V to 40 V
  • Input voltage feedforward compensation
  • < 1% internal 0.7-V reference
  • Programmable fixed-frequency up to 1-MHz voltage mode controller
  • Internal gate-drive outputs for high-side and synchronous N-channel MOSFETs
  • 16-pin PowerPAD? package (RθJC = 2°C/W)
  • Thermal shutdown
  • Externally synchronizable
TPS40055PWPR Applications
  • Power modules
  • Networking and telecom
  • Industrial and servers
Step5Bar-code shipping tag
TPS40055PWPR
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 4 days ago)
  • Mount
  • Package / Case
  • Number of Pins
    16
  • Weight
    62.709145mg
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • JESD-609 Code
    e4
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    2 (1 Year)
  • Number of Terminations
    16
  • ECCN Code
    EAR99
  • Base Part Number
    TPS40055
  • Function
    Step-Down
  • Number of Outputs
    1
  • Output Voltage
    35V
  • Output Type
    Transistor Driver
  • Input Voltage-Nom
    24V
  • Analog IC - Other Type
    SWITCHING CONTROLLER
  • Output Configuration
    Positive
  • Output Current
    20A
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    8V~40V
  • Quiescent Current
    1.5mA
  • Control Features
    Current Limit, Enable, Frequency Control, Soft Start
  • Input Voltage (Min)
    8V
  • Topology
    Buck
  • Control Mode
    VOLTAGE-MODE
  • Frequency - Switching
    Up to 1MHz
  • Input Voltage (Max)
    40V
  • Control Technique
    PULSE WIDTH MODULATION
  • Synchronous Rectifier
    Yes
  • Switcher Configuration
    PUSH-PULL
  • Max Frequency
    1MHz
  • Duty Cycle (Max)
    94%
  • Height
    1.2mm
  • Length
    5mm
  • Width
    4.4mm
  • Thickness
    1mm