  • TPS3850H12QDRCRQ1
TPS3850H12QDRCRQ1
advertisement
Manufacturer No:
TPS3850H12QDRCRQ1
HK JDW NO:
815-TPS3850H12QDRCRQ1
Package:
10-VFDFN Exposed Pad
Datasheet:
Description:
3.3V10 Terminals TPS3850H12 Voltage supervisorAutomotive, AEC-Q100 Series 1 Channels
Purchasing and Inquiry
TPS3850H12QDRCRQ1 Overview
It is mounted through 10 terminals on the power management. A Tape & Reel (TR) package is used to package the power management. To assist you, this IC power includes 1 functions. A series of 1 channels can be found on this supervisor. The purpose of this IC power is to provide you with a reference of 10-VFDFN Exposed Pad functions. Several of the benefits of this PMIC are also shared by other Simple Reset/Power-On Reset products. When a supply voltage of 3.3V is applied to the power ic, it conducts. IC management conducts in a 1-voltage supply. The pins of the power management system count 10. Power management' mounting is recommended to be done with the Surface Mount type of mounting. The supervisors should be set to the following temperature: -40°C~125°C TJ. The output voltage of this power managment ic during operation is Open Drain or Open Collector. For similar manage ics search of the manufacturer, you can always refer to TPS3850H12, the base PMIC number. As you may know, this PMIC comes from the well-known Automotive, AEC-Q100 series product line.
TPS3850H12QDRCRQ1 Features
Simple Reset/Power-On Reset type
TPS3850H12QDRCRQ1 Applications
There are a lot of Texas Instruments TPS3850H12QDRCRQ1 Voltage Supervisors applications.
  • Smartphones
  • Important electronics for automotive safety
  • Display equipment
  • Important electronics for automotive protection
  • Medical-specific insulation monitor
  • Military electronics
  • Automotive power systems
  • Solar power charger
  • Digitally controlled LDO regulators circuit
  • Battery cars
Step5Bar-code shipping tag
TPS3850H12QDRCRQ1
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 3 days ago)
  • Package / Case
    10-VFDFN Exposed Pad
  • Number of Pins
    10
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C TJ
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    Automotive, AEC-Q100
  • JESD-609 Code
    e3
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    2 (1 Year)
  • Number of Terminations
    10
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Terminal Form
    NO LEAD
  • Supply Voltage
    3.3V
  • Terminal Pitch
    0.5mm
  • Base Part Number
    TPS3850H12
  • Output
    Open Drain or Open Collector
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    6.5V
    Active Low
  • Voltage - Threshold
    1.2V
  • Number of Voltages Monitored
  • Reset Timeout
    Adjustable/Selectable
  • Height
    1mm
  • Length
    3mm
  • Width
    3mm