  • TPS3838E18DBVRG4
TPS3838E18DBVRG4
advertisement
Manufacturer No:
TPS3838E18DBVRG4
Manufacturer:
Texas Instruments
HK JDW NO:
815-TPS3838E18DBVRG4
Package:
SC-74A, SOT-753
Datasheet:
Description:
1.8V5 Terminals 5-Pin TPS3838E18 Voltage supervisor1 Channels Min 1.6V Max 6V
Purchasing and Inquiry
TPS3838E18DBVRG4 Overview
It is mounted through 5 terminals on the power management. Packaged in a Tape & Reel (TR)-shape, IC management comes with a number of features. Please find attached 1 functions for your reference in this IC power. There are 1 channels on this power managment ic that can be found in a series. There are SC-74A, SOT-753 functions included in this PMIC so that you can refer to them. Several of the benefits of this PMIC are also shared by other Simple Reset/Power-On Reset products. Specifies a reflow peak temperature of 260 for the package during reflow. There is a voltage supply of 1.8V for the PMIC chip, and the chip conducts at that voltage. Power ics operate at 1 supply voltages. Surface Mount mounts IC management. In total, it has 5 pins on IC management. Pin count of the power management is 5. In order for this IC power to function, the supply voltage (Vsup) cannot be less than 1.6V. During this IC power, the maximum supply voltage (Vsup) should not exceed 6V volts. The recommended mounting type for IC management is Surface Mount. The temperature of the supervisors should be set to this range: -40°C~85°C TA. During operation, this power management system outputs Open Drain or Open Collector. The power management's supply current is 250nA. A similar IC managements number of the manufacturer can always be found by using TPS3838E18, the base power ics number. The maximum supply temperature voltage supervisor can handle is 15μA.
TPS3838E18DBVRG4 Features
Simple Reset/Power-On Reset type
Minimum supply voltage of 1.6V
250nA operating supply current
TPS3838E18DBVRG4 Applications
There are a lot of Texas Instruments TPS3838E18DBVRG4 Voltage Supervisors applications.
  • Cloud computing
  • Unattended substation automation
  • Embedded computing
  • Linux and server computing
  • Power distribution systems of infant care room
  • Automotive power systems
  • Important electronics for automotive protection
  • Battery cars
  • Electric heating appliances
  • Power distribution systems of ICU
Step5Bar-code shipping tag
TPS3838E18DBVRG4
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Radiation Hardening
    No
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Lead Free
    Lead Free
  • Factory Lead Time
    6 Weeks
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 1 week ago)
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    SC-74A, SOT-753
  • Number of Pins
    5
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • JESD-609 Code
    e4
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    5
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Simple Reset/Power-On Reset
  • Terminal Finish
    Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au)
  • Max Power Dissipation
    437mW
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Number of Functions
    1
  • Supply Voltage
    1.8V
  • Base Part Number
    TPS3838E18
  • Output
    Open Drain or Open Collector
  • Pin Count
  • Operating Supply Voltage
    1.8V
  • Number of Channels
    1
  • Max Supply Voltage
    6V
  • Min Supply Voltage
    1.6V
  • Operating Supply Current
    250nA
  • Nominal Supply Current
    15μA
  • Power Dissipation
    437mW
  • Max Supply Current
    15μA
  • Adjustable Threshold
    NO
  • Quiescent Current
    220nA
  • Reset
    Active Low
  • Number of Voltages Monitored
  • Reset Timeout
    10ms Minimum
  • Min Reset Threshold Voltage
    1.66V
  • Max Reset Threshold Voltage
    1.74V
  • Undervoltage Threshold
    1.71V
  • Overvoltage Threshold
    1.74V
  • Height
    1.45mm
  • Length
    2.9mm
  • Width
    1.6mm
  • Thickness
    1.2mm