  • TPS3808G12DBVT
TPS3808G12DBVT
advertisement
Manufacturer No:
TPS3808G12DBVT
Manufacturer:
Texas Instruments
HK JDW NO:
815-TPS3808G12DBVT
Package:
SOT-23-6
Datasheet:
Description:
3.3V6 Terminals 6-Pin TPS3808G12 Voltage supervisor1 Channels Min 1.65V Max 6.5V
Purchasing and Inquiry
TPS3808G12DBVT Overview
As you can see, this power management is mounted through 6 terminals. Packaged in a Tape & Reel (TR)-shape, IC management comes with a number of features. Please refer to this PMIC for 1 functions. Power management consists of 1 channels, each of which can be used independently. To assist you, this PMIC includes SOT-23-6 functions. Compared to other Simple Reset/Power-On Reset products, this PMIC has a lot of benefits to offer. IC management is specified that the package peak reflow temperature should be 260. IC management conducts at a voltage of 3.3V. IC management is possible to find a succession of 1 voltages that have been checked. The power management system can be categorized as a Power Management Circuits chip. Taking into account all of the pins, this power management has a total of 6. There are 6 pins on the supervisor. It is recommended that the minimum supply voltage (Vsup) for this IC management should not be less than 1.65V volts. The supply voltage (Vsup) should not exceed 6.5V volts in this IC power. The recommended mounting type for IC management is Surface Mount. The supervisors should be set to the following temperature: -40°C~125°C TJ. During normal operation, this power managment ic can generate Open Drain or Open Collector of output voltage. As far as the supply current of the power management is concerned, it is 2.4μA. You can always use TPS3808G12, the base supervisor number, to search for similar PMICs of the manufacturer.
TPS3808G12DBVT Features
Simple Reset/Power-On Reset type
Minimum supply voltage of 1.65V
2.4μA operating supply current
TPS3808G12DBVT Applications
There are a lot of Texas Instruments TPS3808G12DBVT Voltage Supervisors applications.
  • DSP
  • Consumer electronics
  • Cloud computing
  • Set top box
  • Leakage protection
  • Detection of phase imbalance
  • Network equipment
  • Linux and server computing
  • Analog circuit
  • Data storage applications
Step5Bar-code shipping tag
TPS3808G12DBVT
  • Type
    Simple Reset/Power-On Reset
  • Terminal Finish
    Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au)
  • Subcategory
    Power Management Circuits
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Number of Functions
    1
  • Supply Voltage
    3.3V
  • Terminal Pitch
    0.95mm
  • Base Part Number
    TPS3808G12
  • Output
    Open Drain or Open Collector
  • Pin Count
    6
  • Max Output Current
    5mA
  • Number of Channels
    1
  • Max Supply Voltage
    6.5V
  • Min Supply Voltage
    1.65V
  • Operating Supply Current
    2.4μA
  • Nominal Supply Current
    2.7μA
  • Adjustable Threshold
    NO
  • Quiescent Current
    2.4μA
  • Reset
    Active Low
  • Number of Voltages Monitored
  • Reset Timeout
    Adjustable/Selectable
  • Supply Current-Max (Isup)
    0.0057mA
  • Min Reset Threshold Voltage
    1.1144V
  • Max Reset Threshold Voltage
    1.1256V
  • Threshold Voltage
    +1.12V
  • Undervoltage Threshold
    1.12V
  • Overvoltage Threshold
    1.1256V
  • Height
    1.45mm
  • Length
    2.9mm
  • Width
    1.6mm
  • Thickness
    1.2mm
  • Radiation Hardening
    No
  • REACH SVHC
    No SVHC
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Lead Free
    Lead Free
  • Factory Lead Time
    6 Weeks
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 1 day ago)
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    SOT-23-6
  • Surface Mount
    YES
  • Number of Pins
    6
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C TJ