  • TPS3702CX12QDDCRQ1
TPS3702CX12QDDCRQ1
advertisement
Manufacturer No:
TPS3702CX12QDDCRQ1
Manufacturer:
Texas Instruments
HK JDW NO:
815-TPS3702CX12QDDCRQ1
Package:
SOT-23-6 Thin, TSOT-23-6
Datasheet:
Description:
3V 6 Terminals TPS3702 Voltage supervisor Automotive, AEC-Q100 Series 1 Channels
Quantity:
In Stock : 2501
Step5Bar-code shipping tag
TPS3702CX12QDDCRQ1
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Thickness
    870μm
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Lead Free
    Lead Free
  • Factory Lead Time
    6 Weeks
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 6 days ago)
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    SOT-23-6 Thin, TSOT-23-6
  • Number of Pins
    6
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C TA
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    Automotive, AEC-Q100
  • JESD-609 Code
    e4
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    2 (1 Year)
  • Number of Terminations
    6
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Voltage Detector
  • Terminal Finish
    Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au)
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Number of Functions
    1
  • Supply Voltage
    3V
  • Terminal Pitch
    0.95mm
  • Base Part Number
    TPS3702
  • Output
    Open Drain or Open Collector
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    2V
  • Number of Channels
    1
  • Adjustable Threshold
    NO
  • Quiescent Current
    6μA
  • Reset
    Active Low
  • Voltage - Threshold
    1.2V
  • Number of Voltages Monitored
  • Threshold Voltage
    1.31
  • Height
    1.1mm
  • Length
    2.9mm
  • Width
    1.6mm