  • TPS25200DRVR
TPS25200DRVR
advertisement
Manufacturer No:
TPS25200DRVR
Manufacturer:
Texas Instruments
HK JDW NO:
815-TPS25200DRVR
Package:
6-WDFN Exposed Pad
Datasheet:
TPS25200DRVR
Description:
6 Terminations5V 6 Pin TPS25200 Current regulator-40°C~125°C TJ Min 2.5V Max 6.5V
Purchasing and Inquiry
TPS25200DRVR Description
The TPS25200DRVR is a 5V eFuse with a precision current limit and overvoltage clamp. The TPS25200DRVR provides robust protection for load and source during overvoltage and over-current events.
TPS25200DRVR Features
2.5 V to 6.5 V Operation
Input Withstands Up to 20 V
7.6 V Input Overvoltage Shutoff
5.25 V to 5.55 V Fixed Over voltage Clamp
0.6-μs Overvoltage Lockout Response
3.5-μs Short Circuit Response
Integrated 60-mQ High-Side MOSFET
Up to 2.5 A Continuous Load Current
+6% Current-Limit Accuracy at 2.9 A
Reverse Current Blocking While Disabled
Built-in Soft Start
Pin-to-Pin Compatible with TPS2553
TPS25200DRVR Applications
USB Power Switch
USB Slave Devices
Cel/Smart Phones
3G, 4G Wireless Data-card
Solid State Drives (SSD)
3V or 5 V Adapter Powered Devices
Step5Bar-code shipping tag
TPS25200DRVR
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Thickness
    750μm
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Lead Free
    Lead Free
  • Factory Lead Time
    6 Weeks
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 5 days ago)
  • Contact Plating
    Gold
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    6-WDFN Exposed Pad
  • Number of Pins
    6
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C TJ
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • JESD-609 Code
    e4
  • Feature
    Auto Retry, UVLO
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    2 (1 Year)
  • Number of Terminations
    6
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    NO LEAD
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Supply Voltage
    5V
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Base Part Number
    TPS25200
  • Function
    Electronic Fuse
  • Max Output Current
    2.5A
  • Number of Channels
    1
  • Max Supply Voltage
    6.5V
  • Min Supply Voltage
    2.5V
  • Analog IC - Other Type
    POWER SUPPLY SUPPORT CIRCUIT
  • Voltage - Input
    2.5V~6.5V
  • Adjustable Threshold
    YES
  • Accuracy
    ±6%
  • Max Junction Temperature (Tj)
    125°C
  • On-State Resistance
    60mOhm
  • Height
    800μm
  • Length
    2mm
  • Width
    2mm