  • TPS2010ADRG4
TPS2010ADRG4
advertisement
Manufacturer No:
TPS2010ADRG4
HK JDW NO:
815-TPS2010ADRG4
Package:
SOIC
Datasheet:
Description:
Tape & Reel (TR) 1 Hot Swap Controllers SOIC 1
Purchasing and Inquiry
TPS2010ADRG4 Overview
You get it with the SOIC package.Currently, there are 1 channels accessible.Tape & Reel (TR)-shaped packaging is used.There are 8 terminations in total.Device DUAL is located at the terminal position.The device has a total of 8 pins.A supply voltage of 3.3V allows for high efficiency.In order to operate, 8 pins are used.Operating at 85°C°C ensures stable performance.Hot-swappable device works at a minimum temperature of -40°C degrees Celsius to maintain reliabilHot-swappable devicey.In this gadget, an analog IC is used, which is POWER SUPPLY SUPPORT CIRCUIT.By default, it produces output 1.When operating criteria are met, the maximum output current is reduced to 200mA.The maximum current required for its operation is {0}.There is 30mOhm resistance in the device.
TPS2010ADRG4 Features
The terminal position of 8
TPS2010ADRG4 Applications
There are a lot of Texas Instruments TPS2010ADRG4 hot swap controllers applications.
  • Thermal limitation
  • Board or blade insertion into live backplanes
  • Supply voltage monitoring
  • Power supply hotswap & inrush control
  • Distributed power systems
  • Backplane
  • Automotive circuits
  • Limitting the inrush current
  • Network switches
  • Solid state circuit breakers
Step5Bar-code shipping tag
TPS2010ADRG4
  • Package / Case
    SOIC
  • Number of Pins
    8
  • Weight
    72.603129mg
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Number of Terminations
    8
  • Resistance
    30mOhm
  • Terminal Finish
    Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au)
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Supply Voltage
    3.3V
  • Pin Count
  • Number of Outputs
  • Max Output Current
    200mA
  • Operating Supply Voltage
    5.5V
  • Temperature Grade
    INDUSTRIAL
  • Number of Channels
  • Analog IC - Other Type
    POWER SUPPLY SUPPORT CIRCUIT
  • Nominal Supply Current
    73μA
  • Max Supply Current
    73μA
  • Current - Output
    200mA
  • Adjustable Threshold
    NO
  • Quiescent Current
  • Min Input Voltage
    2.7V
  • Max Input Voltage
    5.5V
  • Nominal Input Voltage
    5.5V
  • Min Current Limit
    220mA
  • Length
    4.9mm
  • Width
    3.9mm