  • TPME686K025H0045
TPME686K025H0045
advertisement
Manufacturer No:
TPME686K025H0045
Manufacturer:
AVX Corporation
HK JDW NO:
66-TPME686K025H0045
Package:
SMD/SMT
Datasheet:
Description:
68μF 10% 125°C-Max -55°C-Min 45mOhm 2-Termination POLARIZED TANTALUM (DRY/SOLID) 0.017mA Tape & Reel (TR) SMD/SMT
Step5Bar-code shipping tag
TPME686K025H0045
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    21 Weeks
  • Package / Case
    SMD/SMT
  • Surface Mount
    YES
  • Terminal Shape
    J BEND
  • Mounting Feature
    SURFACE MOUNT
  • Dielectric Material
    TANTALUM (DRY/SOLID)
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Tolerance
    10%
  • JESD-609 Code
    e0
  • Pbfree Code
    no
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn/Pb)
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Voltage - Rated
    25V
  • HTS Code
  • Capacitance
    68μF
  • Packing Method
    TR, 7 INCH
  • Reach Compliance Code
    not_compliant
  • Capacitor Type
    TANTALUM CAPACITOR
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    45mOhm
  • Polarity
    POLARIZED
  • Size Code
    2917
  • Leakage Current
    0.017mA
  • Ripple Current
    2205mA
  • Tan Delta
    0.06
  • Dissipation Factor
    6 %
  • Height
    4.1mm
  • Length
    7.3mm
  • Width
    4.3mm