  • TPME226M050R0100
TPME226M050R0100
advertisement
Manufacturer No:
TPME226M050R0100
Manufacturer:
AVX Corporation
HK JDW NO:
66-TPME226M050R0100
Package:
2917 (7343 Metric)
Purchasing and Inquiry
TPME226M050R0100 Overview
We set the ripple current of the capacitor to 1479mA.Similarly, equivalent series resistance (ESR) is also known as internal resistance, as it represents the loss of useful energy in a simple electronic circuit consisting of a resistor and an ideal (perfect) capacitor.Capacitor leakage current is 0.011mA.The dissipation factor of a capacitor is the power loss when AC is applied through the capacitor, and this capacitor's factor is 8 %.To determine the quality of insulating oil, the Tan Delta test is conducted on it, and its tan delta is 0.08.
TPME226M050R0100 Features
1479mA is the ripple current of the capacitor
a leakage current of 0.011mA in this capacitor
the dissipation factor is 8 %
its tan delta is 0.08
TPME226M050R0100 Applications
There are a lot of AVX Corporation TPME226M050R0100 applications of tantalum capacitors.
  • General low power DC/DC and LDO
  • Computer
  • Military / aerospace
  • Industrial
  • Automotive ECU
  • General purpose
  • Industrial control units
  • Avionics,
  • ABS
  • Avionics / military / space
Step5Bar-code shipping tag
TPME226M050R0100
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    21 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    2917 (7343 Metric)
  • Number of Pins
    2
  • Dielectric Material
    Tantalum
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2016
  • Series
    TPM
  • Size / Dimension
    0.287Lx0.169W 7.30mmx4.30mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
    General Purpose
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • Type
    Molded
  • Capacitance
    22μF
  • Voltage - Rated DC
    50V
  • Packing Method
    TR, 7 INCH
  • Depth
    4.3mm
  • Case Code (Metric)
    7343
  • Case Code (Imperial)
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    100mOhm
  • Polarity
    Polar
  • Leakage Current
    0.011mA
  • Ripple Current
    1479mA
  • Tan Delta
    0.08
  • Dissipation Factor
    8 %
  • Manufacturer Size Code
    E
  • Height
    4.3mm
  • Height Seated (Max)
    0.169 4.30mm
  • Length
    7.3mm