  • TPD1E10B09QDPYRQ1
TPD1E10B09QDPYRQ1
advertisement
Manufacturer No:
TPD1E10B09QDPYRQ1
HK JDW NO:
815-TPD1E10B09QDPYRQ1
Package:
0402 (1006 Metric)
Datasheet:
Description:
Quantity:
In Stock : 43
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
TPD1E10B09QDPYRQ1
  • Type
    Zener
  • Terminal Finish
    Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au)
  • Applications
    Automotive
  • Capacitance
    10pF
  • Technology
    AVALANCHE
  • Base Part Number
    TPD1E10B09
  • Number of Elements
    1
  • Polarity
    BIDIRECTIONAL
  • Configuration
    SINGLE
  • Power Line Protection
    No
  • Voltage - Breakdown (Min)
    6V
  • Power - Peak Pulse
    90W
  • Current - Peak Pulse (10/1000μs)
    6A 8/20μs
  • Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
    14V Typ
  • Voltage - Reverse Standoff (Typ)
    5.5V Max
  • Bidirectional Channels
    1
  • Rep Pk Reverse Voltage-Max
    9V
  • Capacitance @ Frequency
    12pF @ 1MHz
  • Non-rep Peak Rev Power Dis-Max
    90W
  • Height
    450μm
  • Length
    600μm
  • Width
    1mm
  • Thickness
    370μm
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Lead Free
    Lead Free
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 2 days ago)
  • Factory Lead Time
    6 Weeks
  • Package / Case
    0402 (1006 Metric)
    2
  • Diode Element Material
    SILICON
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C TA