  • TPD1E10B09DPYR
TPD1E10B09DPYR
advertisement
Manufacturer No:
TPD1E10B09DPYR
Manufacturer:
Texas Instruments
HK JDW NO:
815-TPD1E10B09DPYR
Package:
0402 (1006 Metric)
Datasheet:
Description:
TVS DIODE 9V 20V 2X1SON
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
TPD1E10B09DPYR
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    6 Weeks
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 2 days ago)
  • Contact Plating
    Gold
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    0402 (1006 Metric)
  • Surface Mount
    YES
  • Number of Pins
    2
  • Diode Element Material
    SILICON
  • Manufacturer Package Identifier
    DPY (R-PX1SON-N2)
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C TA
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • JESD-609 Code
    e4
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Zener
  • Applications
    General Purpose
  • Capacitance
    10pF
  • Subcategory
    Transient Suppressors
  • Technology
    AVALANCHE
  • Terminal Position
    DUAL
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Base Part Number
    TPD1E10B09
  • Case Code (Metric)
    0402
  • Operating Supply Voltage
    9V
  • Number of Elements
    1
  • Working Voltage
    9V
  • Number of Channels
    1
  • Leakage Current
    100nA
  • Element Configuration
    Single
  • Power Line Protection
    No
  • Current - Peak Pulse (10/1000μs)
    4.5A 8/20μs
  • Max Reverse Leakage Current
    100nA
  • Clamping Voltage
    20V
  • Voltage - Reverse Standoff (Typ)
    9V Max
  • Peak Pulse Current
    4.5A
  • Reverse Standoff Voltage
    9V
  • Peak Pulse Power
    90W
  • Direction
    Bidirectional
  • Test Current
    1mA
  • Breakdown Voltage
    9.5V
  • Rep Pk Reverse Voltage-Max
    9V
  • ESD Protection
  • Height
    450μm
  • Length
    600μm
  • Width
    1mm