TPA6102A2DGKRG4
TPA6102A2DGKRG4
815-TPA6102A2DGKRG4
VSSOP
1.5mA mA20 kHz kHz50mW WAudio Amplifiers3mm mm469mW W8 pinsVSSOP
Purchasing and Inquiry
TPA6102A2DGKRG4 Overview
A device has been embedded in VSSOP .Amp parts is recommended that the chip be packaged in the case Tape and Reel .Amp parts is possible to terminate a transmission line wAmp partsh a device matching Amp partss characteristic impedance, referred to as a 8 termination.In a computer or other communication device, there are two pronged contacts called 8 pins.2 channels are provided by the device.A total of 8 pins are present on the device.This part is included in Audio/Video Amplifiers .In this electronic part, the output power is a maximum of 50mW kWh per hour.In this electronic part, the supply type is Single .For reliability reasons, it is operating at a maximum operating temperature of 85°C °C.A minimum operating temperature of -40°C ensures its reliability.This electrical device has a consumer IC type of AUDIO AMPLIFIER .When the supply voltage is set to 3.6V , it operates at maximum capacity.Amp parts operates wAmp partsh the minimal supply voltage of 1.6V .
TPA6102A2DGKRG4 Features
VSSOP package
8 pin count
50mW kWh per hour
TPA6102A2DGKRG4 Applications
There are a lot of Texas Instruments TPA6102A2DGKRG4 audio amplifiers applications.
- Power control
- Portable electronic products powered by batteries
- Signal transformation
- Proportional counter tubes
- Biopotential
- High input resistance broadband
- Automation control systems
- Band-pass filter
- High-frequency data acquisition systems
- High speed sample
Package
TPA6102A2DGKRG4
Texas Instruments815-TPA6211A1TDGNRQ18-TSSOP, 8-MSOP (0.118, 3.00mm Width) Exposed Pad2-3 Days-Add Compare
Texas Instruments815-LM386N-4/NOPB8-DIP (0.300, 7.62mm)2-3 Days-Add Compare
Texas Instruments815-TPA1517DWPR20-SOIC (0.295, 7.50mm Width) Exposed Pad2-3 DaysAdd Compare
Texas Instruments815-LM3886TF/NOPBTO-220-11 Isolated Tab, Formed Leads2-3 Days-Add Compare
Texas Instruments815-LM3886TFTO-220-11 Isolated Tab, Formed Leads2-3 Days-Add Compare
Texas Instruments815-TPA1517DWP20-SOIC (0.295, 7.50mm Width) Exposed Pad2-3 DaysAdd Compare
Texas Instruments815-TPA3118D2QDAPRQ132-PowerTSSOP (0.240, 6.10mm Width)2-3 Days-Add Compare
Texas Instruments815-TAS6422QDKQQ156-BSSOP (0.295, 7.50mm Width) Exposed Pad2-3 Days-Add Compare
Texas Instruments815-TAS5424CTDKERQ144-BSSOP (0.433, 11.00mm Width) Exposed Pad2-3 Days-Add Compare