TPA6101A2DGKRG4
TPA6101A2DGKRG4
815-TPA6101A2DGKRG4
VSSOP
1.5mA mA20 kHz kHz50mW WAudio Amplifiers3mm mm469mW W8 pinsVSSOP
In Stock : 999
Share
Please send RFQ, we will respond immediately.
Product Details
Purchasing and Inquiry
TPA6101A2DGKRG4 Overview
The device is embedded in VSSOP .Tape and Reel is the packaging method.8 terminations occur when a transmission line is terminated by a device with the same characteristic impedance as the transmission line.The 8 pins are pronged contacts which are part of a signal interface in a computer or other communication device.There are no channels on the device.The device contains 8 pins.There is a part belonging to Audio/Video Amplifiers .There is a maximum output power of 50mW kWh per hour from this electronic component.Electronic parts with Single supply types are available.For reliable operation, it operates at a maximum operating temperature of 85°C .This device operates at the minimum operating temperature of -40°C in order to ensure reliability.IC type AUDIO AMPLIFIER represents the consumer circuit in this electrical device.This device operates at a maximum voltage of 3.6V volts.As a result, it operates at a voltage of 1.6V V at the minimum.
TPA6101A2DGKRG4 Features
VSSOP package
8 pin count
50mW kWh per hour
TPA6101A2DGKRG4 Applications
There are a lot of Texas Instruments TPA6101A2DGKRG4 audio amplifiers applications.
- Proportional counter tubes
- High input resistance broadband
- Logarithmic and exponential operation circuits
- High-frequency data acquisition systems
- Fission chambers
- Radar
- Television broadcasting equipment
- Weak signal detection
- Semiconductor detectors
- Communication device
You can send an inquiry by email, or add the item to the RFQ list and submit it to us.
Tell us the model and quantity you need, our sales staff will reply the price in time.
Email for receiving inquiries: jindawei@hkjdwchip.com
Our sales will reply to your request by email within 24 hours.
The basic freight (for package ≤0.5kg or corresponding volume) depends on the time zone and country.
Currently, our products are shipped through DHL, FedEx, SF, and UPS.
FedEx International, 5-7 business days.
The following are some common countries' logistic time.
Payment Method
| The fee is charged according to the rule of PayPal. | |
Shipping
Package
TPA6101A2DGKRG4
Hot Sales in Thermal
Parts with Similar Specs
The three parts on the right have similar specifications to Aavid.
ImagePart NameManufacturerHK JDW NOPackageStockDataSheet:Compare:
Texas Instruments815-TPA6211A1TDGNRQ18-TSSOP, 8-MSOP (0.118, 3.00mm Width) Exposed Pad2-3 Days-Add Compare
Texas Instruments815-LM386N-4/NOPB8-DIP (0.300, 7.62mm)2-3 Days-Add Compare
Texas Instruments815-TPA1517DWPR20-SOIC (0.295, 7.50mm Width) Exposed Pad2-3 DaysAdd Compare
Texas Instruments815-LM3886TF/NOPBTO-220-11 Isolated Tab, Formed Leads2-3 Days-Add Compare
Texas Instruments815-LM3886TFTO-220-11 Isolated Tab, Formed Leads2-3 Days-Add Compare
Texas Instruments815-TPA1517DWP20-SOIC (0.295, 7.50mm Width) Exposed Pad2-3 DaysAdd Compare
Texas Instruments815-TPA3118D2QDAPRQ132-PowerTSSOP (0.240, 6.10mm Width)2-3 Days-Add Compare
Texas Instruments815-TAS6422QDKQQ156-BSSOP (0.295, 7.50mm Width) Exposed Pad2-3 Days-Add Compare
Texas Instruments815-TAS5424CTDKERQ144-BSSOP (0.433, 11.00mm Width) Exposed Pad2-3 Days-Add Compare