  • TPA3144D2PWPR
TPA3144D2PWPR
advertisement
Manufacturer No:
TPA3144D2PWPR
Manufacturer:
Texas Instruments
HK JDW NO:
815-TPA3144D2PWPR
Package:
28-PowerTSSOP (0.173, 4.40mm Width)
Datasheet:
TPA3144D2PWPR
Description:
6W WAudio Amplifiers1.2mm mm4.4mm mm14.4V V28 pins28-PowerTSSOP (0.173, 4.40mm Width)
Purchasing and Inquiry
TPA3144D2PWPR Overview
Amp parts is embedded in the 28-PowerTSSOP (0.173, 4.40mm Width) package.The chip is recommended to be packaged in Tape & Reel (TR) case. The 28 termination refers to terminating transmission lines with devices that match their characteristic impedance.The output it is configured with uses 2-Channel (Stereo) .Class D is the type of this electrical device.In a computer or other communications device, 28 pins are pronged contacts.The electronic part is positioned in the way of Surface Mount .This electrical device operates at 4.5V~14.4V volts.The chip is equipped with 2 channels.During operation, Depop, Short-Circuit and Thermal Protection can be ensured.During operation, the temperature should not exceed -40°C~85°C TA .The device is equipped with a total of 28 pins.Audio/Video Amplifiers incorporates this part.Amp parts is part of the TPA3144 family.There is an electronic component mounted in the way of Surface Mount .This electronic component's maximum output power is 6W kWh per hour.As a general rule, the supply voltage (Vsup) should be maintained above 4.5V .The maximal supply voltage (Vsup) reaches 14.4V .A maximum supply current of 40mA is achieved.
TPA3144D2PWPR Features
28-PowerTSSOP (0.173, 4.40mm Width) package
28 pin count
TPA3144 family
6W kWh per hour
TPA3144D2PWPR Applications
There are a lot of Texas Instruments TPA3144D2PWPR audio amplifiers applications.
  • Weak signal detection
  • Video conversion and routing
  • Instrumentation
  • Power transmission
  • Broadcasting
  • Industrial control system
  • Band-pass filter
  • Precision measurement
  • Proportional counter tubes
  • single/dual op amp sum and difference circuits
Step5Bar-code shipping tag
TPA3144D2PWPR
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    6 Weeks
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 2 days ago)
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
  • Number of Pins
    28
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • JESD-609 Code
    e4
  • Feature
    Depop, Short-Circuit and Thermal Protection
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    28
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Class D
  • Terminal Finish
    Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au)
  • Subcategory
    Audio/Video Amplifiers
  • Technology
    CMOS
  • Voltage - Supply
    4.5V~14.4V
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Terminal Pitch
    0.65mm
  • Base Part Number
    TPA3144
  • Pin Count
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Output Type
    2-Channel (Stereo)
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    14.4V
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    4.5V
  • Number of Channels
    2
  • Supply Current-Max
    40mA
  • Output Power
    6W
  • Gain
    36 dB
  • Max Output Power
    6W
  • Max Output Power x Channels @ Load
    6W x 2 @ 8 Ω
  • Load Impedance
    8Ohm
  • Height
    1.2mm
  • Length
    9.7mm
  • Width
    4.4mm
  • Thickness
    1mm