  • TPA3100D2RGZRG4
TPA3100D2RGZRG4
advertisement
Manufacturer No:
TPA3100D2RGZRG4
Manufacturer:
Texas Instruments
HK JDW NO:
815-TPA3100D2RGZRG4
Package:
VQFN EP
Datasheet:
Description:
18mA mA 22 kHz kHz 21.8W W Audio Amplifiers 7mm mm 4.63W W 48 pins VQFN EP
Quantity:
In Stock : 1251
Step5Bar-code shipping tag
TPA3100D2RGZRG4
  • Package / Case
    VQFN EP
  • Surface Mount
    YES
  • Number of Pins
    48
  • Weight
    138.005479mg
  • Packaging
    Tape and Reel
  • JESD-609 Code
    e4
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    48
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au)
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • HTS Code
  • Subcategory
    Audio/Video Amplifiers
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    QUAD
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Number of Functions
    1
  • Terminal Pitch
    0.5mm
  • Pin Count
  • Operating Supply Voltage
    24V
  • Temperature Grade
    INDUSTRIAL
  • Number of Channels
    2
  • Max Supply Voltage
    26V
  • Min Supply Voltage
    10V
  • Power Dissipation-Max
    4.63W
  • Nominal Supply Current
    18mA
  • Power Dissipation
    4.63W
  • Output Power
    21.8W
  • Supply Type
    Single
  • Bandwidth
    22 kHz
  • Voltage Gain
    36dB
  • Power Supply Rejection Ratio (PSRR)
    70dB
  • Gain
    36 dB
  • Max Dual Supply Voltage
    26V
  • Max Output Power
    21.8W
  • Min Dual Supply Voltage
    10V
  • Dual Supply Voltage
    24V
  • Power - Output
    21.8W
  • Consumer IC Type
    AUDIO AMPLIFIER
  • Height Seated (Max)
    1mm
  • Length
    7mm
  • Width
    7mm