TPA3007D1PWR
TPA3007D1PWR
815-TPA3007D1PWR
24-TSSOP (0.173, 4.40mm Width)
15mA mA15mA mA20 kHz kHz6.5W WAudio Amplifiers1.2mm mm4.4mm mm1.43W W18V V24 pins24-TSSOP (0.173, 4.40mm Width)
Purchasing and Inquiry
TPA3007D1PWR Overview
The device is embedded in 24-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) .Ideally, the chip should be packaged in a Tape & Reel (TR) case.In 24 terminations, a transmission line is terminated with a device that matches its characteristic impedance.Amp parts is configured to produce 1-Channel (Mono) as Amp partss output.An electrical device of type Class D is involved.As part of the signal interface in a computer or other communication device, there are 24 pins.The electronic component is mounted in the way of Surface Mount .There is 8V~18V voltage supply to this electrical device.The number of channels is growing strong/weak: 1 .When operating, Depop, Differential Inputs, Short-Circuit and Thermal Protection, Shutdown can be ensured.During operation, the temperature should not exceed -40°C~85°C TA .The device is equipped with 24 pins.Audio/Video Amplifiers incorporates this part.Amp parts is a member of the TPA3007 family.As of this moment, the maximum Output Power of this electronic part is 6.5W kWh per hour.To ensure normal operation, the supply voltage (Vsup) must be maintained above 8V .The maximum supply voltage (Vsup) is reached at 18V .In this electronic part, the supply type is Single .This device runs on a power supply of 8/18V volts.
TPA3007D1PWR Features
24-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) package
24 pin count
TPA3007 family
6.5W kWh per hour
TPA3007D1PWR Applications
There are a lot of Texas Instruments TPA3007D1PWR audio amplifiers applications.
- Signal filtering
- Power transmission
- Test and measurement instruments
- Power generator
- Radar
- Addition and subtraction operation circuits
- Professional videography
- Biopotential
- Communication
- High-frequency data acquisition systems
Package
TPA3007D1PWR
Texas Instruments815-TPA6211A1TDGNRQ18-TSSOP, 8-MSOP (0.118, 3.00mm Width) Exposed Pad2-3 Days-Add Compare
Texas Instruments815-LM386N-4/NOPB8-DIP (0.300, 7.62mm)2-3 Days-Add Compare
Texas Instruments815-TPA1517DWPR20-SOIC (0.295, 7.50mm Width) Exposed Pad2-3 DaysAdd Compare
Texas Instruments815-LM3886TF/NOPBTO-220-11 Isolated Tab, Formed Leads2-3 Days-Add Compare
Texas Instruments815-LM3886TFTO-220-11 Isolated Tab, Formed Leads2-3 Days-Add Compare
Texas Instruments815-TPA1517DWP20-SOIC (0.295, 7.50mm Width) Exposed Pad2-3 DaysAdd Compare
Texas Instruments815-TPA3118D2QDAPRQ132-PowerTSSOP (0.240, 6.10mm Width)2-3 Days-Add Compare
Texas Instruments815-TAS6422QDKQQ156-BSSOP (0.295, 7.50mm Width) Exposed Pad2-3 Days-Add Compare
Texas Instruments815-TAS5424CTDKERQ144-BSSOP (0.433, 11.00mm Width) Exposed Pad2-3 Days-Add Compare