TPA3001D1PWPRG4
TPA3001D1PWPRG4
815-TPA3001D1PWPRG4
HTSSOP EP
8mA mA20 kHz kHz20W WAudio Amplifiers1.2mm mm4.4mm mm4.16W W24 pinsHTSSOP EP
Purchasing and Inquiry
TPA3001D1PWPRG4 Overview
I have embedded this device in HTSSOP EP .Tape and Reel is the packaging method.24 terminations occur when a transmission line is terminated by a device with the same characteristic impedance as the transmission line.In a computer or other communications device, 24 pins are pronged contacts.1 channels are present on the device.The device contains 24 pins.The part belongs to Audio/Video Amplifiers .There is a maximum output power of 20W kWh per hour from this electronic component.A Single supply type is used for this electronic part.Power supply for this device is 12V volts.For reliable operation, it operates at a maximum operating temperature of 85°C .A minimum operating temperature of -40°C ensures its reliability.This electrical device uses a AUDIO AMPLIFIER consumer IC.Amp parts operates wAmp partsh the maximal supply voltage of 18V .As a result, it operates with a minimal supply voltage of 8V .
TPA3001D1PWPRG4 Features
HTSSOP EP package
24 pin count
20W kWh per hour
TPA3001D1PWPRG4 Applications
There are a lot of Texas Instruments TPA3001D1PWPRG4 audio amplifiers applications.
- single/dual op amp sum and difference circuits
- Automotive sensors
- Video and image computer boards
- Switching amplifier
- Communication device
- Radar
- Medical imaging
- Automation control systems
- Signal transformation
- High-frequency data acquisition systems
Package
TPA3001D1PWPRG4
Texas Instruments815-TPA6211A1TDGNRQ18-TSSOP, 8-MSOP (0.118, 3.00mm Width) Exposed Pad2-3 Days-Add Compare
Texas Instruments815-LM386N-4/NOPB8-DIP (0.300, 7.62mm)2-3 Days-Add Compare
Texas Instruments815-TPA1517DWPR20-SOIC (0.295, 7.50mm Width) Exposed Pad2-3 DaysAdd Compare
Texas Instruments815-LM3886TF/NOPBTO-220-11 Isolated Tab, Formed Leads2-3 Days-Add Compare
Texas Instruments815-LM3886TFTO-220-11 Isolated Tab, Formed Leads2-3 Days-Add Compare
Texas Instruments815-TPA1517DWP20-SOIC (0.295, 7.50mm Width) Exposed Pad2-3 DaysAdd Compare
Texas Instruments815-TPA3118D2QDAPRQ132-PowerTSSOP (0.240, 6.10mm Width)2-3 Days-Add Compare
Texas Instruments815-TAS6422QDKQQ156-BSSOP (0.295, 7.50mm Width) Exposed Pad2-3 Days-Add Compare
Texas Instruments815-TAS5424CTDKERQ144-BSSOP (0.433, 11.00mm Width) Exposed Pad2-3 Days-Add Compare