  • TOP265KG
TOP265KG
advertisement
Manufacturer No:
TOP265KG
Manufacturer:
Power Integrations
HK JDW NO:
633-TOP265KG
Package:
12-BESOP (0.350, 8.89mm Width), 11 Leads, Exposed Pad
Datasheet:
TOP265KG
Description:
12 Pin AC to DC power converterTOPSwitch?-JX Series 1 Outputs66kHz 132kHz Min 85V VMax 265V V
Purchasing and Inquiry
TOP265KG Overview
A ac to dc converter of the package 12-BESOP (0.350, 8.89mm Width), 11 Leads, Exposed Pad contains the ac to dc converter.There is a AC/DC power converter of Tube available.Surface Mount is mounted in the way of this AC/DC converter.The ac dc converter should be operated at a temperature of -40°C~150°C TJ °C to deliver its optimal performance.Analog IC type ANALOG CIRCUIT is utilized in this AC DC converter.There is 66kHz 132kHz switching frequency.A ac/dc converter with 12 pins is available.This AC to DC converter belongs to the TOPSwitch?-JX manufacturer family.In this AC to DC transformer, there are 1 outputs to run.We are setting the output current to 2.72A .You can read the standard of REACH SVHC : No SVHC .Input voltages under 265V can be used to power the AC to DC converter.In the AC to DC transformer of a coverter, the output power generated is 34W .The AC to DC inverter may be operated with an input voltage less than 85V volts.Across the converter, the minimum supply voltage is 85V .It is possible to supply 265V voltage across the converter.It is recommended to keep the voltage (AC) that can be applied to the AC to DC power converter below 265V .
TOP265KG Features
Packaged with 12-BESOP (0.350, 8.89mm Width), 11 Leads, Exposed Pad
Switching Frequency at 66kHz 132kHz
With 12 pins
Output Current at 2.72A
TOP265KG Applications
There are a lot of Power Integrations TOP265KG AC DC Converters applications.
  • Appliance Power Supplies
  • Remotely-controlled appliances
  • Adapters for Handheld Electronics
  • Universal Off-Line Power Supplies
  • Battery Chargers
  • PDAs
  • Set -Top Box (STB) Power Supply
  • Power tools
  • DVD players
  • LED Driver
Step5Bar-code shipping tag
TOP265KG
technical specifications, attributes, parameters and parts with similar specifications to TOP265KG.
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    4 Weeks
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
  • Number of Pins
    12
  • Operating Temperature
    -40°C~150°C TJ
  • Packaging
    Tube
  • Published
    2011
  • Series
    TOPSwitch®-JX
  • JESD-609 Code
    e3
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Terminal Finish
    MATTE TIN
  • Power Rating
    53W
  • Max Power Dissipation
    34W
  • Technology
    CMOS
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Number of Functions
    1
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Number of Outputs
    1
  • Analog IC - Other Type
    ANALOG CIRCUIT
  • Output Current
    2.72A
  • Output Power
    34W
  • Control Features
    Frequency Control
  • Topology
    Flyback
  • Min Input Voltage
    85V
  • Frequency - Switching
    66kHz 132kHz
  • Max Input Voltage
    265V
  • Internal Switch(s)
    Yes
  • Fault Protection
    Current Limiting, Over Load, Over Temperature, Over Voltage, Short Circuit
  • Max Duty Cycle
    83 %
  • Max Supply Voltage (AC)
    265V
  • Duty Cycle
    78%
  • Output Isolation
    Isolated
  • Voltage - Breakdown
    725V
  • Min Input Voltage (AC)
    85V
  • Max Input Voltage (AC)
    265V
  • Min Supply Voltage (AC)
    85V
  • Height Seated (Max)
    2.49mm
  • Width
    8.89mm