  • TOP100YN
TOP100YN
advertisement
Manufacturer No:
TOP100YN
Manufacturer:
Power Integrations
HK JDW NO:
633-TOP100YN
Package:
TO-220-3
Datasheet:
TOP100YN
Description:
3 TerminationsAC to DC power converterTOPSwitch? Series 100kHz Min 100V VMax 110V V
Purchasing and Inquiry
TOP100YN Overview
A ac to dc converter of the package TO-220-3 contains the ac to dc converter.You can get it in AC/DC power converter Tube .It is mounted in the way of Through Hole .This ac dc converter should be operated at a temperature of -40°C~150°C TJ °C so that it can deliver its performance.Analog IC type SWITCHING REGULATOR is utilized in this AC DC converter.100kHz is the switching frequency.There are a total of 3 terminations in it.The ac-dc converter has 3 pins.It belongs to a manufacturer family of TOPSwitch? .As a result, its output voltage is 5.8V .Supply voltage across the converter must be 100V at all times.This converter can operate at a maximum supply voltage of 110V .
TOP100YN Features
Packaged with TO-220-3
Switching Frequency at 100kHz
TOP100YN Applications
There are a lot of Power Integrations TOP100YN AC DC Converters applications.
  • Digital cameras
  • Standby Power Supply
  • White goods
  • AC?DC USB chargers for Cameras
  • Automotive Infotainment
  • WiFi Wireless
  • Open Frame Switching Power Supply
  • Standby Power for General Off-Line Applications
  • AC/DC Adaptors/Chargers for E-books
  • Handheld/Battery-Powered Systems
Step5Bar-code shipping tag
TOP100YN
technical specifications, attributes, parameters and parts with similar specifications to TOP100YN.
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    TO-220-3
  • Surface Mount
    NO
  • Operating Temperature
    -40°C~150°C TJ
  • Packaging
    Tube
  • Published
    1996
  • Series
    TOPSwitch®
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    3
  • ECCN Code
    EAR99
  • HTS Code
  • Max Power Dissipation
    30W
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    SINGLE
  • Number of Functions
    1
  • Pin Count
    3
  • JESD-30 Code
    R-PSFM-T3
  • Output Voltage
    5.8V
  • Analog IC - Other Type
    SWITCHING REGULATOR
  • Nominal Supply Current
    1.2mA
  • Input Voltage (Min)
    36V
  • Topology
    Boost, Buck, Flyback, Forward
  • Control Mode
    VOLTAGE-MODE
  • Frequency - Switching
    100kHz
  • Control Technique
    PULSE WIDTH MODULATION
  • Switcher Configuration
    SINGLE
  • Internal Switch(s)
    Yes
  • Fault Protection
    Current Limiting, Over Temperature
  • Max Duty Cycle
    70 %
  • Max Supply Voltage (AC)
    110V
  • Duty Cycle
    67%
  • Output Isolation
    Isolated
  • Voltage - Breakdown
    350V
  • Min Supply Voltage (AC)
    100V