  • TNPW080553R6BYEA
TNPW080553R6BYEA
advertisement
Manufacturer No:
TNPW080553R6BYEA
HK JDW NO:
873-TNPW080553R6BYEA
Datasheet:
TNPW080553R6BYEA
Description:
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, TNPW e3 Series, Thin Film, 53.6Ohm, 0.125W 1/8W, ±0.1%, -55°C~155°C
Step5Bar-code shipping tag
TNPW080553R6BYEA
  • Factory Lead Time
    16 Weeks
  • Contact Plating
    Tin
  • Package / Case
    0805 (2012 Metric)
  • Surface Mount
    YES
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Mounting Feature
    SURFACE MOUNT
  • Operating Temperature
    -55°C~155°C
  • Series
    TNPW e3
  • Size / Dimension
    0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
  • Tolerance
    ±0.1%
  • Feature
    Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant
  • Pbfree Code
    yes
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    ±10ppm/°C
  • Resistance
    53.6Ohm
  • Power (Watts)
    0.125W 1/8W
  • Additional Feature
    ANTI-SULFUR, LASER TRIMMABLE, PRECISION, RATED AC VOLTAGE: 150V
  • Power Rating
    125mW
  • Packing Method
    TR, PAPER, 7 INCH
  • Construction
    Chip
  • Resistor Type
    FIXED RESISTOR
  • Working Voltage
    150V
  • Height Seated (Max)
    0.022 0.55mm