  • TNPU0805523RBZEN00
TNPU0805523RBZEN00
advertisement
Manufacturer No:
TNPU0805523RBZEN00
HK JDW NO:
873-TNPU0805523RBZEN00
Package:
0805 (2012 Metric)
Description:
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, TNPU Series, Thin Film, 523Ohm, 0.125W 1/8W, ±0.1%, -55°C~125°C
Step5Bar-code shipping tag
TNPU0805523RBZEN00
    Select All
  • Mounting Feature
    SURFACE MOUNT
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Size / Dimension
    0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
  • Tolerance
    ±0.1%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
    Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant
  • Pbfree Code
    yes
  • Temperature Coefficient
    ±5ppm/°C
  • Resistance
    523Ohm
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • Power (Watts)
    0.125W 1/8W
  • Additional Feature
    ANTI-SULFUR, HIGH PRECISION, RATED AC VOLTAGE (V): 150
  • Subcategory
    FIXED RESISTOR
  • Packing Method
    TR, 7 Inch
  • Max Power Dissipation
    125mW
  • Construction
    Chip
  • Resistor Type
    FIXED RESISTOR
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Working Voltage
    150V
  • Height
    558.8μm
  • Height Seated (Max)
    0.022 0.55mm