  • TN80L186EB13
TN80L186EB13
advertisement
Manufacturer No:
TN80L186EB13
Manufacturer:
Intel
HK JDW NO:
386-TN80L186EB13
Package:
LCC
Datasheet:
TN80L186EB13
Description:
1.27mm 16-bit Microprocessor 80-Pin 13MHz 3V LCC
Purchasing and Inquiry
TN80L186EB13 Overview
The embedded microprocessor ships overseas conveniently packed in LCC. High reliability is achieved by using advanced packaging methods Bulk. uPs/uCs/Peripheral ICs are a MICROPROCESSOR. As a whole, there are 84 terminations. With a 3V voltage supply, the part should be turned on and run. An architecture based on 16 bits is used. A CPU operates at a frequency of 13MHz. You can refer to the datasheets for the functions of 80 pins. The cpu microprocessor Microprocessors is typical. With a width of 16, this CPU has a wide external data bus. It is recommended that the CPU microprocessor is not operated in an environment with a temperature of more than 85°C. Injection of 84 pins into the body of the embedded microprocessor is carried out. As a result of its Surface Mount mounting, this CPU is widely used in a wide variety of applications. A 3V core voltage is present on the CPU. CPU voltage can't be higher than 73mA. In a normal situation, users should not supply the CPU microprocessor with a voltage higher than 5V. The lowest voltage that should be applied to the micro processor is 2.7V. The embedded microprocessor also includes the following features: DRAM REFRESH CONTROLLER; 3 PROGRAMMABLE TIMERS; EMULATION HARDWARE. Hardware interrupts have been handled with 6 external interrupt terminations. 2 serial I/Os are configured to communicate between peripherals.
TN80L186EB13 Features
16-Bit Structure
TN80L186EB13 Applications
There are a lot of Intel TN80L186EB13 Microprocessor applications.
  • Torpedo guidance
  • Consumer electronics products
  • Home appliances
  • Volt meter
  • Nintendo
  • Computed Tomography (CT scan)
  • Home video and audio
  • Multi-meter
  • Calculator
  • Data acquisition and control
Step5Bar-code shipping tag
TN80L186EB13
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Surface Mount
  • Package / Case
    LCC
  • Number of Pins
    80
  • Packaging
    Bulk
  • JESD-609 Code
    e0
  • Number of Terminations
    84
  • ECCN Code
    3A991.A.2
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn/Pb)
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Additional Feature
    DRAM REFRESH CONTROLLER; 3 PROGRAMMABLE TIMERS; EMULATION HARDWARE
  • HTS Code
  • Subcategory
    Microprocessors
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    QUAD
  • Terminal Form
    J BEND
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Supply Voltage
    3V
  • Terminal Pitch
    1.27mm
  • Frequency
    13MHz
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Pin Count
    84
  • JESD-30 Code
    S-PQCC-J84
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Temperature Grade
    INDUSTRIAL
  • Voltage
    3V
  • Max Supply Voltage
    5V
  • Min Supply Voltage
    2.7V
  • uPs/uCs/Peripheral ICs Type
    MICROPROCESSOR
  • Supply Current-Max
    73mA
  • Bit Size
    16
  • Access Time
    13 μs
  • Address Bus Width
    20
  • Boundary Scan
    NO
  • Low Power Mode
    YES
  • External Data Bus Width
    16
  • Format
    FIXED POINT
  • Integrated Cache
    NO
  • Number of Serial I/Os
    2
  • Number of External Interrupts
    6
  • Height Seated (Max)
    4.83mm
  • Length
    29.3116mm
  • Width
    29.3116mm