  • TN80C188EA13
TN80C188EA13
advertisement
Manufacturer No:
TN80C188EA13
Manufacturer:
Intel
HK JDW NO:
386-TN80C188EA13
Package:
PLCC
Datasheet:
TN80C188EA13
Description:
1.27mm 16-bit Microprocessor 68-Pin 13MHz 5V PLCC
Purchasing and Inquiry
TN80C188EA13 Overview
Packed in PLCC, the microprocessor is convenient for shipping overseas. In order to provide high reliability, advanced packaging method Bulk is used. The type MICROPROCESSOR belongs to uPs/uCs/Peripheral ICs. Total terminations are 68. With a 5V voltage supply, the part should be turned on and run. An architecture based on 16 bits is used. At 13MHz, the CPU operates. You can find information about the functions of 68 pins in the datasheets. The maximum supply current of this microprocessor is 5.5V. With a 8 external data bus width, this CPU has a wide data bus. The CPU microprocessor body is injected with 68 pins. You can supply voltage 65mA higher than 65mA to the CPU. Don’t miss additional features of the embedded microprocessor such as: DRAM REFRESH CONTROLLER; 3 PROGRAMMABLE TIMERS. Over -40°C is the recommended operating environment. Hardware interrupts have been handled with 5 external interrupt terminations. 2 channels are applied to program the DMA (Direct Memory Access) process.
TN80C188EA13 Features
16-Bit Structure
TN80C188EA13 Applications
There are a lot of Intel TN80C188EA13 Microprocessor applications.
  • Fire alarms
  • Heart rate monitors
  • Pacemakers (used to control abnormal heart rhythm)
  • Computers and laptops-video calling, email, blogging
  • Playstation
  • Consumer electronics products
  • Hard drives
  • Projector
  • Microwave ovens
  • Entertainment products
Step5Bar-code shipping tag
TN80C188EA13
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Address Bus Width
    20
  • Boundary Scan
    NO
  • Low Power Mode
    YES
  • External Data Bus Width
    8
  • Format
    FIXED POINT
  • Integrated Cache
    NO
  • Number of External Interrupts
    5
  • Number of DMA Channels
    2
  • Height Seated (Max)
    4.83mm
  • Length
    24.2316mm
  • Width
    24.2316mm
  • RoHS Status
    Non-RoHS Compliant
  • Package / Case
    PLCC
  • Surface Mount
    YES
  • Number of Pins
    68
  • Packaging
    Bulk
  • JESD-609 Code
    e0
  • Number of Terminations
    68
  • Terminal Finish
    TIN LEAD
  • Additional Feature
    DRAM REFRESH CONTROLLER; 3 PROGRAMMABLE TIMERS
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    QUAD
  • Terminal Form
    J BEND
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Supply Voltage
    5V
  • Terminal Pitch
    1.27mm
  • Frequency
    13MHz
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Pin Count
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Operating Temperature (Max)
    85°C
  • Operating Temperature (Min)
    -40°C
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    5.5V
  • Temperature Grade
    INDUSTRIAL
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    4.5V
  • uPs/uCs/Peripheral ICs Type
    MICROPROCESSOR
  • Supply Current-Max
    65mA