  • TN805-800B
TN805-800B
advertisement
Manufacturer No:
TN805-800B
Manufacturer:
STMicroelectronics
HK JDW NO:
761-TN805-800B
Package:
TO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
Datasheet:
TN805-800B
Purchasing and Inquiry
TN805-800B Overview
The RMS current?describes the current's average strength, disregarding its direction, and its RMS current (Irms) is 8A.The RMS on-state current must be kept below 8A in order for the device to function normally.The?holding current?(hypostatic) for electrical, electromagnetic, and electronic devices is the minimum current which must pass through a circuit in order for it to remain in the 'ON' state, and its current can be 25mA.Leakage current can be an indicator of the effectiveness of insulation on conductors,and its maximal leakage current can be 0.01mA.
TN805-800B Features
its RMS current (Irms) is 8A
its current can be 25mA
its maximal leakage current can be 0.01mA
TN805-800B Applications
There are a lot of STMicroelectronics TN805-800B applications of SCRs thyristors.
  • Lighting control
  • Battery charges
  • Welders
  • Heat and temperature control
  • DC motor control and drives
  • DC motor controls - AC motor controls
  • Motor starters
  • Uninterruptable power supplies
  • Wind mill
  • Power converters
Step5Bar-code shipping tag
TN805-800B
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Packaging
    Tube
  • JESD-609 Code
    e3
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • HTS Code
  • Subcategory
    Silicon Controlled Rectifiers
  • Voltage - Rated DC
    800V
  • Terminal Position
    SINGLE
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Reach Compliance Code
    not_compliant
  • Current Rating
    5A
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    30
  • Base Part Number
    TN805
  • Pin Count
    3
  • JESD-30 Code
    R-PSSO-G2
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Number of Elements
    1
  • Configuration
    SINGLE
  • Case Connection
    ANODE
  • RMS Current (Irms)
    8A
  • Hold Current
    25mA
  • Trigger Device Type
    SCR
  • Voltage - Off State
    800V
  • Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max)
    1.3V
  • Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm)
    70A 73A
  • Current - Gate Trigger (Igt) (Max)
    5mA
  • Current - Hold (Ih) (Max)
    25mA
  • Leakage Current (Max)
    0.01mA
  • Non-Repetitive Pk On-state Cur
    73 A
  • SCR Type
    Standard Recovery
  • Voltage - On State (Vtm) (Max)
    1.6V
  • Critical Rate of Rise of Off-State Voltage-Min
    50V/us
  • Current - Off State (Max)
    5μA
  • RMS On-state Current-Max
    8A
  • Holding Current-Max
    20mA