  • TMX320C28346ZEP
TMX320C28346ZEP
advertisement
Manufacturer No:
TMX320C28346ZEP
Manufacturer:
Texas Instruments
HK JDW NO:
815-TMX320C28346ZEP
Package:
256-BGA
Datasheet:
TMX320C28346ZEP
Description:
1mm 16kB CPLD TMS320C2834x Delfino? Series 320C28346 256 Pin 300MHz 1.2V 256-BGA
Purchasing and Inquiry
TMX320C28346ZEP Overview
An electronic component available in package 256-BGA.Tray packaging is provided for it.Due to its Floating Point membership, it is ideal for a wide range of applications.Surface Mount is the direction in which it is mounted.In analog circuits, the analog voltage range 3.30V represents the voltage range that is available for input or output.The TMS320C2834x Delfino? series contains this digital signal processor.Its uses have 256 terminations.This device is powered by 1.2V's supply voltage.256 component pins are present.In its configuration, there are 256 pins.The base part number 320C28346 allows identification of a wide range of related parts.A specific design is present for the device in order for it to operate at the frequency of 300MHz.Mounting is accomplished using Surface Mount.Based on its specific characteristics, this device can be classified into the subcategory of Microcontrollers.This device operates at a voltage as low as 3.14V.Devices like this can be powered by voltages up to 3.46V.It operates with the supply voltage of 3.3V.In its memory, this device can store 16kB data.To measure time and count events externally, 3 timers/counters are used.A 88 I/O interface is present on the device.Memory type ROM, ROMless, SRAM is used by it.Operating temperatures should be lower than 105°C.Temperatures should exceed -40°C during operation.
TMX320C28346ZEP Features
Supplied in the 256-BGA package
Operating supply voltage of 3.3V
3 timers/counters
88 I/Os
TMX320C28346ZEP Applications
There are a lot of Texas Instruments TMX320C28346ZEP DSP applications.
  • Other sensor array processing
  • Scene analysis technology
  • Digital camera
  • Digital image processing, data compression
  • Digital image processing
  • MP3 audio player
  • Computers and laptop
  • Speech processing and recognition
  • Control systems
  • Voice recognition
Step5Bar-code shipping tag
TMX320C28346ZEP
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Number of Terminations
    256
  • Type
    Floating Point
  • Max Operating Temperature
    105°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Subcategory
    Microcontrollers
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    BOTTOM
  • Terminal Form
    BALL
  • Supply Voltage
    1.2V
  • Terminal Pitch
    1mm
  • Frequency
    300MHz
  • Base Part Number
    320C28346
  • Pin Count
    256
  • Operating Supply Voltage
    3.3V
  • Temperature Grade
    INDUSTRIAL
  • Interface
    CAN, EBI/EMI, I2C, McBSP, SCI, SPI
  • Max Supply Voltage
    3.46V
  • Min Supply Voltage
    3.14V
  • Memory Size
    16kB
  • Oscillator Type
    Internal
  • Number of I/O
    88
  • RAM Size
    516kB
  • Memory Type
    ROM, ROMless, SRAM
  • Peripherals
    DMA, POR, PWM, WDT
  • Bit Size
    32
  • Has ADC
    YES
  • DMA Channels
    YES
  • Data Bus Width
    32b
  • PWM Channels
  • DAC Channels
    NO
  • Number of Timers/Counters
    3
  • Address Bus Width
    16
  • ROM (words)
    8192
  • Voltage - I/O
    3.30V
  • ROM Programmability
    MROM
  • Non-Volatile Memory
    ROM (16kB)
  • Voltage - Core
    1.20V
  • Height Seated (Max)
    0.85mm
  • Length
    17mm