  • TMS5701114BPGEQQ1
TMS5701114BPGEQQ1
advertisement
Manufacturer No:
TMS5701114BPGEQQ1
Manufacturer:
Texas Instruments
HK JDW NO:
815-TMS5701114BPGEQQ1
Package:
144-LQFP
Datasheet:
TMS5701114BPGEQQ1
Description:
1MB 1M x 8 FLASH ARM® Cortex®-R4F 16/32-Bit Microcontroller Automotive, AEC-Q100, Hercules™ TMS570 ARM® Cortex®-R Series 5701114 144 Pin 160MHz 1.2V 144-LQFP
Quantity:
In Stock : 17215
Step5Bar-code shipping tag
TMS5701114BPGEQQ1
  • Type
    Parameter
    Select All
  • CPU Family
    CORTEX-R4F
  • Height Seated (Max)
    1.6mm
  • REACH SVHC
    No SVHC
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Lead Free
    Lead Free
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    144-LQFP
  • Surface Mount
    YES
  • Number of Pins
    144
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C TA
  • Packaging
    Tray
  • Series
    Automotive, AEC-Q100, Hercules™ TMS570 ARM® Cortex®-R
  • JESD-609 Code
    e4
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    144
  • ECCN Code
    3A001.A.3
  • Terminal Finish
    Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au)
  • Subcategory
    Microcontrollers
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    QUAD
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Supply Voltage
    1.2V
  • Terminal Pitch
    0.5mm
  • Frequency
    160MHz
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Base Part Number
  • Pin Count
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    1.14V
  • Interface
    CAN, EBI/EMI, I2C, LIN, SCI, SPI, UART, USART
  • Memory Size
    1MB
  • Oscillator Type
    External
  • Number of I/O
    64
  • RAM Size
    128K x 8
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    1.14V~3.6V
  • uPs/uCs/Peripheral ICs Type
    MICROCONTROLLER, RISC
  • Core Processor
    ARM® Cortex®-R4F
  • Peripherals
    DMA, POR, PWM, WDT
  • Program Memory Type
    FLASH
  • Core Size
    16/32-Bit
  • Program Memory Size
    1MB 1M x 8
  • Connectivity
    CANbus, EBI/EMI, I2C, LINbus, MibSPI, SCI, SPI, UART/USART
  • Supply Current-Max
    350mA