  • TMS32C6711CGDPA167
TMS32C6711CGDPA167
advertisement
Manufacturer No:
TMS32C6711CGDPA167
HK JDW NO:
815-TMS32C6711CGDPA167
Package:
BGA
Datasheet:
Description:
1.27mm 1.23.3V CPLD 1.2V BGA
Purchasing and Inquiry
TMS32C6711CGDPA167 Overview
The BGA package contains these electronic components.The terminations for its uses are 272.A voltage of 1.2V is used as the supply voltage.In this component, there are pins for 272.On the basis of its specific characteristics, this device can be classified as a Digital Signal Processors device.A 1.23.3V electric power source is used to power it.More additional features of ALSO REQUIRES 3.3V SUPPLY can also be provided by this electronic part.DIGITAL SIGNAL PROCESSOR, OTHER is used as the uPs/uCs/peripheral IC type.Keep its frequency below 167MHz at all times.
TMS32C6711CGDPA167 Features
Supplied in the BGA package
DIGITAL SIGNAL PROCESSOR, OTHER as uPs/uCs/Peripheral Ics
TMS32C6711CGDPA167 Applications
There are a lot of Texas Instruments TMS32C6711CGDPA167 DSP applications.
  • Geophysical processing
  • Medical imaging
  • Streaming videos
  • Real-time effects
  • Speech signal processing
  • Compression of videos
  • Airplanes
  • MP3 audio player
  • Audio signal
  • Digital image processing, data compression
Step5Bar-code shipping tag
TMS32C6711CGDPA167
  • Number of Terminations
    272
  • ECCN Code
    3A001.A.3
  • Additional Feature
    ALSO REQUIRES 3.3V SUPPLY
  • Terminal Position
    BOTTOM
  • Terminal Form
    BALL
  • Supply Voltage
    1.2V
  • Terminal Pitch
    1.27mm
  • Pin Count
    272
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    1.32V
  • Power Supplies
    1.23.3V
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    1.14V
  • uPs/uCs/Peripheral ICs Type
    DIGITAL SIGNAL PROCESSOR, OTHER
  • Bit Size
    32
  • Frequency (Max)
    167MHz
  • Data Bus Width
    32b
  • Address Bus Width
    22
  • Low Power Mode
  • Format
    FLOATING POINT
  • RAM (words)
    65536
  • Height Seated (Max)
    2.57mm
  • Length
    27mm